Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zateplení stropu sklepa

Dobrý den,
rád bych zateplil strop ve sklepě ve starším rodiném domku (40.léta). Strop je suchý, snad u podlahy nějaká ta vlhkost je. Rád bych se zeptal na doporučený materiál (polystyren - obyčejný, extrudovaný, perforovaný nebo tvrdé desky z minerální vaty, popř. podhled s vatou?) a na tloušťku materiálu (strop má cca 180 cm, takže moc silná vrstva izolace není optimální). Dále bych se rád ujistil, zda-li v celém schématu tepelné izolace strop-izolace-armovací hmota-perlinka-štuk není zapotřebí žádná fólie (parozábrana) a zda-li se nezvýší tepelné mosty na nezateplených obvodových stěnách ve styku se zateplenou podlahou (strop sklepa). Děkuji za odpověď.

ten polystyren tam bude fungovat jako parozábrana, uvažoval bych spíš o minerální vatě, deskách s vlákny napříč, která se používá na zateplení fasád, a kterou bude moct procházet nějaká vodní pára, ale bude s tím víc práce

myslím si, že těmi starými baráky je lepší nechat procházet a odcházet vodní páru, tak jak to fungovalo po celou dobu jejich životnosti, pára projde vatou a stropem a pak se asi vyvětrá, třeba čedičová vata od Roockwoolu není nasákavá a zvlhnutím se maximálně o trochu sníží její tepelně isolační schopnost

když to uzavřete tím polystyrenem, tak tam zvýšíte vlhkost, protože ta vodní pára nebude mít jak "odejít", a nakonec tam stejně někde zkondenzuje

je to můj názor, možná se mýlím, ale doma to zateplím vatou

pc, respektuji Váš názor, ale nemohu s ním souhlasit. Polystyren nezvyšuje vlhkost, jen jí nepustí do stropu, kde by se hromadila, páč dojde k hydroizolaci a tam zůstane. (i když nevím složení podlah) Nevím proč bych si měl pouštět do bytu vlhkost ze sklepa. Nebude lepší vlhkost vyhnat ze sklepa?
Doma si zateplete čím uznáte za vhodné, ale doporučil bych, malinko se poučit z jiných staveb. Proč se dává parotěs pod izolaci?
pc, přeji jen správnou volbu.

ve skladbě podlahy nad sklepem (a ještě u starého domku) hydroisolace určitě nebude, polystyren samozřejmě nezvyšuje vlhkost, ale zabrání nasycené vodní páře odejít, nejlepší odstranění vlhkosti ze sklepa je ji vyvětrat (jestli to jde), ano parotěs se dává pod isolaci, např. v podkrovních vestavbách, ale tam je možnost snadno vlhkost vyvětrat, a je tam jiný teplotní a provozní režim než ve sklepě

Díky za názor. U starého domku bych dal na obvodové stěny skutečně izolaci, co dýchá (vysoký faktor difúzního odporu, vata). Tady proudí vzduch z teplé místnnosti ven (nižší teplota) a mohlo by docházet ke kondenzaci v konstrukci. Ve sklepě však tuto kondezaci neočekávám, teplotní gradient je opačný, a tak lze ušetřit za materiál - EPS je prostě laciný. Navíc si myslím, že strop sklepa (podlaha) často obsahuje kovové prvky, na kterých by ke kondenzaci mohlo docházet a zateplením lze tomu předejít. S pozdravem všem.