Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dlouhá tyč do místnosti

Zdravím, prosím o radu, potřeboval bych v místnosti nainstalovat po celé šířce tyč o průměru cca 4cm. Délka tyče by byla 4,1 metru. Budu na to věšet různé věci, ale zatížení nepřesáhne cca 25 kg.
Jakou tyč (trubku) použít? Ideální by byla nějaká masivnější, aby se neprohýbala. Nebo bude nutné ji uprostřed podepřít, případně upevnit nějakým lankem ke stropu?
Jak nejlépe upevnit tyč na stěny? Jsou v prodeji nějaká bytelná "účka"?
Díky moc za odpověď.

Nésu odborník, ale tyč 4 cm, 4,1m a 25kg v prostřed? Spočítat konstruktérovi strojní, nebo stavební - a nebo to klasicky předimenzovat. Já bych použil ne TYČ, ale TRUBKU, která je na ohyb pružnější a má tedy větší nosnost do překročení okamžiku zborcení. Tedy bezešvou trubku ø40 a po stranách připevnit s ohledem na průhyb, tedy i změnu (zkrácení) délky při průhybu. Voli bych buď zavěšení na lanko a skobu v hmoždince, nebo jakoukoliv podpěru s možností posunu trubky ve směru délky. Nosnost podpěry- zavěšení bych opět předimenzoval, tedy s ohledem na váhu trubky 50kg na každé straně - myslím že 12 hmoždinka vyhoví (dle materiálu zdi).

Chtěl bych to určitě hodně předimenzovat, v tom by problém být neměl. Trubka je jasná, neuvědomil jsem si, že tyč je označení něčeho jiného, ale mám zafixováno spojení šatní tyč a ta je skoro vždy dutá, takže je to také trubka.:-)
Nějaký menší ohyb by nevadil, ale to by asi musela být lešenářská trubka, aby to fungovalo bez opory uprostřed, co?
Podpěře bych se raději vyhnul, spíš bych se přikláněl k zavěšení na lanko od stropu, klidně na dvou místech.
Jakou trubku tedy zvolit?

Do stropu kotvit lze? Osobně bych použil do stropu čtyřbodově kotvenou coulovou trubku (na ramínka až až). Kotvit dvojicí závěsů 85 cm od stěny a k trubce spustit neviditelné lanko, ocelovou strunu, nebo naopak výrazný řetěz. Vypadalo by to tak že od stropu by šly závěsy ve tvaru písmene V na kterých bude trubka zavěčená. Od zdi 85 cm, 240 cm rozteč a opět 85 cm ke druhé zdi.

V prodejním systému Block se sice dělají i 40 trubky, ale nenašel jsem v nabídce příslušenství. Klasické jsou 25 mm a pro ně existuje 156#
Doporučuji prohlédnout víc nabídek, ceny se mohou podstatně lišit. (http://www.expocom.cz/cz/vybaveni-obchodu/shop/det ail/156 totéž za 120,-)
A ty trubky 40 má spona http://www.spona.cz/BLOCK-40-trubka-3-m-chrom-4702 36011.html

Samozřejmě je to dražší než lešenářská trubka, to přiznávám na rovinu.

Použil bych vodovodní pozink. trubku 3/4 palce, na ohyb jsou dost tuhé, když jsem ji chtěl ohnout, nadřel jsem se jako .... Uprostřed bych to pojistil ke stropu, ale záleží z čeho strop je. Na stěny by asi bylo nejlepší kousek pásovice asi 30x80 mm s navařeným kolíkem pasujícím do trubky, a na stěnu přichytnout pomocí dvou hmoždinek. Ale stačil by i dřevěný hranolek asi 5X5 cm, trubku položit zvrchu do zahloubení (žlábek asi do půl průměru aby trubka nevyjela do strany). Hranolek přidělat dlouhými vruty. Pokud by trubka byla dostatečně uprostřed přichycena ke stropu, bez obav bych se na to zavěsil (rukama, ne za krk:-D).
V popisu předpokládám uchycení do protilehlých stěn.

Dík za tip, ta vodovodní trubka vypadá jako dobrá varianta. Uchycení do protilehlých stěn, položené na nějaký hranolek se zahloubením. Uprostřed ukotvit do stropu.
Akorát jsem si až teď uvědomil, že 4 metry v kuse tam možná nedostanu.:-( Zkusím vyměřit průchody dveřma, co stojí v cestě. To by se to pak muselo spojit ze dvou kusů - nějakou krátkou tyčí nasazenou do vnitřního průměru?

Čtyři metry nejsou tak moc, třeba to tam dostaneš oknem. Pokud ne tak teda asi tou vložkou do trubky, pokud seženeš vhodný průměr, nebo objímkou z plechu a tu zároveň použít na závěs ke stopu. Ale nejlepší bude kličkovat hned s tou trubkou, než vyměřovat, nějaká skulinka se většinou najde kudy tam s tím. Ježek v kleci (hlavolam), se taky zdá neřešitelný a jde to.:-)

Oknem ne, je to 4. patro.:-) Ale kličkovat zkusím, mám praxi, kdysi jsme u kamaráda vynesli 4metrový koberec po úzkých schodech do 3. patra starého baráku, muselo se na některých místech s kobercem na dva metry z okna v mezipatře, nemělo to chybu.:-)
Vezmu si pilku a v nejhorším tu trubku na místě říznu.

je to 4. patro.

No a co? Omotáš konce hadrem, abys neprorazil okna sousedů a uvážeš (liščí smyčka) to kousek mimo těžiště.
Jeden táhne a dole pomocník přidrží štangli, aby se nerozhoupala.
Pak se přesune k tobě do patra.
Když je u roura tebe, pomocník jí navede do cimry a přehoupne přes parapet, na který jsi rafinovaně položil deku, abys jej neodřel. 4. patro je jen cca 12m.
Pravda, chce to mít provaz.