Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem napaječ autodráhy

Dobrý den našel sem doma starý napaječ autodráhy T2 je v modré krabičce a má volitelné napětí 8v-10v-12v když jsem ho rozdělal všimnul jsem si že na výstupu trafa jsou 4 vývody 2 vedou do tej regulace napětí a 2 pak na usměrnovací diody. Nevíte někdo jak je to zapojené? a ještě jedna věc v rohu je jakási stará pojistka která když se zdroj skratuje tak cca za 2 vteřiny vypne nevíte jak se to odborně nazývá? na internetu jsem to nikde nenašel. Díky

Mám ites T2 sice hnědý, ale předpokládám, že to je stejný. Ten tvůj popis mi neseděl, tak jsem nelenil a otrevřel ho. Buď ses špatně díval, nebo se v tom někdo hrabal, ale už z principu: protože ty čtyři vývody z trafa jsou postupné odbočky vinutí, tak jeden ten vývod je začátek vinutí a na regulaci (vlastně jen přepínač) musí být připojeny zbývající tři. Tepelná protizkratová bimetalová ochrana tam opravdu je, spolu s odporem.
Zapojení:
[http://kutilska.poradna.net/file/view/2079-ites-t2 -gif]

jo aha takhle no ale v tom případě to mám nějáký upravený protože na tej pojistce je pár závitů cívkou a pak je tam ještě jeden odpor takovej velkej červenej novějšího typu nevim kolik má ohmu neměřil sem ho ale ten tam asi nebude originál. je pravda že když sem to testoval tak to na 21W žárovku chvíli svítilo normálně a pak to svítilo jen tak polovičně a pak zachvilku zase normálně a pak zase polovičně to asi bude dělat ten odpor

ten odpor omezuje proud při rozepnutém bimetalu, protože jak bimetal rozepne, začne chladnout a sepne. Pokud by trval zkratový proud, musel by bimetal spínat zkratový proud. Současně ale pokud poruchový stav trvá, ohřívá i bimetal a ten pomaleji přechází do stavu sepnut.