Vnitřní zateplení plechové maringotky
Hezký den,
koupili jsme plechovou maringotku a svépomoci ji zevnitř zateplujeme - na dvojitý plech, mezi nímž jsou nepříliš svědomitě umístěné polystyreny a kusy skelné vaty, dáváme 5cm silnou konstrukci ze střešních lat, která je vyplněna 5cm silnou minerální vatou, pokrýváme ji fólií, na kterou přitloukáme palubky.
Jde nám o to, zda se plech zevnitř nezačne rosit a po čase rezivět, a jestli je či není potřeba provrtat výše zmíněnou vrstvou zateplení nějaké průduchy... nemáme s podobným materiálem zkušenosti a nevíme, jak bude reagovat. Ještě důležitá informace - maringotka je určená k trvalému celoročnímu obývání, vytápěná bude malými kamny na dřevo.
Za rady moc děkujeme :)
Lenka a Libor
Konstrukce je tedy: plech - ?? cm mizerné izolace - plech - 5 cm izolace - palubky? Pokud bych chtěl v maringotce bydlet trvale, strhal bych vnitřní obklad, vyházel starou izolaci a nahradil bych ji komplet novou.
Takový byl i náš původní plán, ale poté, co jsme strhli dva plechy, jsme si to rozmysleli.... :) Bylo z toho tolik bordelu a na dva lidi, tedy v podstatě jednoho mužského, práce nad hlavu. A jelikož jsme se rozhodli dělat všecko tak, aby to bylo v našich silách, nechali jsme nakonec plechy plechama a zateplujeme až na ně.
Jedna maringotka rozhodně není práce nad hlavu. Jestli je původní izolace jak píšete špatně provedená, nebudem ji vůbec uvažovat. Jako by nebyla. A z tohoto pohledu je pak 5 cm dodatečné izolace žalostně málo aby se dalo trvale "bydlet". Přežít se v tom dá, ale není to o bydlení. Nerad to píšu, nechci se vás dotknout ale takto jak jste k zateplení přistoupili jste se dopustili stejné nesvědomitosti. Výsledek je zbytečná práce, vyhozené peníze a efekt nevalný či spíše mizivý.
Kousek ode mně stojí mobilhause, nebo jak se tomu říká a je obložený izolací zvenku jako dům.
Proč zmenšujete již tak malý prostor zateplete zvenku!
Na takové úvahy už je trošku pozdě, jsme v procesu :)
Nikdy není pozdě opravit špatné řešení na dobré. Je třeba zateplit zvenku, klidně i 12-15cm EPS.
Pokud chcete zateplit jen jak navrhujete, v zimě budete topit ják ...a v létě se upečete...
Vše je jen na Vás, nikdy není pozdě na kvalitní práci.
Připadá mi že jste ani nechtěli poradit ale spíše schválit to co pácháte bez teoretické průpravy.
AAAAAA, jak jste to uhodl?
Neuhodl,ale vadí mi když někdo znehodnotí určitou investici ještě dříve než na ní začne pracovat a přitom stačí tak málo.Myslím že by mu poradil jakýkoliv stavař v okolí.
Dobrý den, mám podobný problém a rád bych si nechal poradit. Mám maringotku typ Slušovice, zjistil, že oknem zatékalo, sundal vrchní dřevotřísku podlahy a zjistil, že byla na roštu cca 1mx1m, byla navlhlá a propadala se, dále pod ní skelná vata, další tenká dřevotříska a pak plech podlahy. Vatu, dřevotřísku vytrhal, rošty vysuším natřu a použiju. tak a jsme u jádra maringotky, takže:
1) jak zaizolovat podlahu, použít i parozábranu? Co dát na ten plech? takové pořadí co tam bylo? podlaha by se dala zateplit i zespod maringotky, uvažuji nějaký polystyrén...
2) stěny tvoří umakart, chci ji obložit dřevem, otázka, nebude se mezi umakartovou deskou a obložkami potit, či rosit, či kondenzovat voda? použít parozábranu?
Jinak složení stěny je, vnitřní umakartová deska, 30mm polystyren, umakartová deska a na tom vertikální plastové duté latě...
Použití: u vody jako rekreační obydlí a rybářské zázemí jaro - podzim, chci tam i kamínka.
Děkuji.
taky mám plechový orličan a po strhnutí umakartu zbývá 4cm polystyrenu docela v pohodě. Chtěl bych dát ještě 10 cm styrenu přímo zvenku na plech a pak celý zvenku i zevnitř obložit dřevem. Řeším kam s tou paropropustnou folií, jestli zvenku mezi polystyren nebo zevnitř mezi plech a styren??
Paropropustnou folii? Proč? Vždyť tam není potřeba.