Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Novy fotoaparat

Dobry den. Resim takovou v uvozovkach malickost. koupil jsem si pred tydnem fotoaparat od jiste vehlasne znacky. Problem je v tom ze foti na ruzne sceny obcas jakesi duchy, urcita kolecka ktere vypadaji jako prvoci nebo bakterie. Dela to prevazne v tmavsim prostredi. Nedalo me to a zajel jsem dnes k prodejci, vyzkousel ho a zjistil ze obcas mu to dela take. Vyzkousel tedy stejny typ co mel na prodejne a mel to tam take. Tvrdil ze se s tim jeste tak moc nesetkal u teto znacky a ze je to tim ze fooaparat zachytava prach. V podstate ze ho vyfoti za letu, bylo me receno ze udajne ma az tak citlivou optiku. Bude pry volat vyrobci a opta se na to. Mate nekdo obdobny problem s focenim? Prece fotak mam na krasne fotky a ne aby se me na kazde treti fotce objevoval nejaky prilepeny ci poletujici prach!

Kdybyste prilozil jednu fotku, hned by se vedelo, bez zbytecneho popisovani.
Ano, pri foceni bleskem v prasnem prostredi jsou videt na fotografii zrnka letajiciho prachu osvetlena bleskem.
Neni to zadna specialni citlivost objektivu, ani chyba konkretni znacky ci typu fotoaparatu.
Dneska totiz foti kazdy laik, vzdyt prece staci jenom zmacknout spoust, absolutne bez premysleni, a podle toho to take vypada.
Nechte si fotky od nekoho udelat, kdo tomu rozumi, nebo studujte sam.

Je to kompakt, stredni trida. Bez blesku jsem to nezkousel, zkusim zitra za denniho svetla a dam vedet. Mel jsem pred tim jinou znacku a tam s nejakym nafocenym prachem nebyl broblem. Asi starsi technika. Me zarazi ze se to obcas objevi i u manualniho nastaveni. Jsou to takove kulicky na ruznych mistech,nekdy dve i tri. Vetsinou to ho nejvice nafotim v obyvaku na tmavsi stene. Ale rikam, zachytavam to jen obcas. Zkusim to i venku. Zitra dam vedet co a jak. Jinak mate nekdo s tim take zkusenost?

Je to normální, jde o poletující prach. Kdysi jsem měl ten samý problém s Nokií N82 s xenonovým bleskem. Schválně doporučuju udělat test - v obýváku párkrát praštit do sedačky a potom udělat pár desítek centimetrů od ní fotku s bleskem. Těch teček tam budou možná desítky. Pozorováním jsem došel k tomu, že jde o daň za velikost, tedy spíš malost. Čím blíž je blesk objektivu, tím víc se tenhle problém projevuje. S Canonem EOS se mi tohle nestává ani se zabudovaným bleskem, je dostatečně daleko, ale třeba Olympusy mju: 7xx na to trpí hodně.