Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jakou svářečku pořídit po domácí hobby svařování?

Dobrý den,

rád bych si pořídil do domácí dílny elektrickou svářečku. Nemám vzdělání v oboru a tak prosím o radu jakou cestou jít.
Svářet budu trubky, jekly, plechy. Vše z obyčejného černého materiálu.
Nevím co vybrat a jaké metody zvolit. Viděl bych investici okolo 5.000 Kč.
Hned jsem zavrhl CO2 kvůli znalostem, manipulaci a nutnosti mít tlakové nádoby.

Vybrat invertor nebo el. svářečku pro plněný drát?
Jaký výkon zvolit? Jak silné elektrody vybírat?

Děkuji za případné odpovědi.
M. Vaněk

Občas mají v Lidlu v nabídce trafosvářečku za nějakých 1300Kč. Není to žádnej profi stroj, ale na menší věci (tedy hobby) to stačí. Brácha si ji pořídil a kupodivu to funguje bez problémů. Samozřejmě to nejde srovnávat s invertorem za 10 litrů, ale vzhledem k ceně to vůbec není špatný.

Tyhle levny trafa maj jeden jedinej problem, a to je zatezovatel. Uvaris je driv nez bys rekl svec(pri maximalnim vykonu 100A po druhy elektrode) a timpadem jsou vhodny akorat pro velmi silne kuraky.
Ale da se do nich snadno doinstalovat vetrak, jsou na to pripraveny, jen ho tam z cenovejch duvodu neosazujou. Po instalaci vetraku(+200Kc) jsou opravdu pouzitelny pro hobby praci - slouzi mi uz 4 roky.

Ještě jeden problém vidim v tom, že to trafo není vinutý ani mědí, ale hliníkem (více se hřeje) a zapalovcí napětí je někdy až příliš nízko.
Ideální je přidat větrák a na sekundár tak 5-10 závitů :-). Správný svařovací trafo je vinutý měděným páskem, ovšem ty už jsou za cenu invertorů, ale zase invertor nezvládá 160A/100% a bez větráku :-), měd je měď...