Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem konstrukční systémy panelových domů

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda nevíte, jaký je rozdíl v konstrukčním systému G57 a T06B a jeho variant.
Chceme kupovat byt v paneláku, kde je průchod do kuchyně chodbičkou mezi koupelnou a obývákem. Rádi bychom (v případě, že byt koupíme) vyřízli dveře do panelu tl. 20 cm mezi obývákem a kuchyní a zrušili chodbičku (zvětšíme o ni koupelnu). V baráku ale řešíme, že není jisté, kt. konstrukční systém to je. Předně, než oslovíme statika, bych se chtěla zeptat tady, zda je v těchto systémech rozdíl (dle info dostupných na netu by měl být rozdíl jen v konstrukční výšce podl. - 2,85G57 vs. 2,8T06B) a zda tento rozdíl ovlivňuje statiku (vím, že v T06B se tato úprava povoluje běžně, v G57 nevím).

Můžete mi to, prosím, někdo vysvětlit?
Vím, že v bytech s tímto půdorysným řešením se tato úprava dělá.
Pro ilustraci přikládám půdorys bytu se zaznačením, kam by měly přijít dveře - 7a85b69c4f.

Podle přiloženého půdorysu soudím že máte G57. Rozdílů je mnohem více než jen v konstrukční výšce. G57 - T06B Hlavně se jedná o konstrukční detaily, skladby a celkové pojetí vůbec. G57 je generačně starší. Konstrukční systém samotný myslím zda řezat či neřezat příliš neovlivní. Důležitější je kde a co. Je to málo přez dva týdny co zde byl obdobný dotaz a tam byla statikem stanovena min. vzdálenost řezaného otvoru od obvodového pláště na 40 cm. Podle nákresu to máte na hranici, že?

Díky za odpověď. Předchozího dotazu jsem si nevšimla. V podstatě se nám jedná o stejnou úpravu, jako tazatelky. Vzdálenost 40 cm od kraje pro nás není problém, to vychází v pohodě podle toho, co jsme v bytě viděli.
Na uvedené stránky jsem se koukala, ale dům v tomto neodpovídá ani jednomu - u G57 je psána šířka zdí 180mm, u T06B 150mm a v domě jsou zdi 200m :/
Těm ostatním rozdílům, co tam jsou uvedeny, nerozumím.
Myslíte, že tedy konstrukční systém samotný neovlivní možnost řezat, ale půjde o konkrétní vybrané místo řezání jako takové, chápu to dobře?

dům v tomto neodpovídá ani jednomu - u G57 je psána šířka zdí 180mm

On je ten systém opravdu celkem historický. Předpokládám že tehdy se stavělo ještě celkem poctivě a protože u obvodového pláště jsem si všiml 10 mm omítky z vnitřní strany, řekl bych proč by nemohly být omítané i ostatní panely? A 180 + 2 x 10 = 200 mm. Přijde mi to tak celkem logické.

Myslíte, že tedy konstrukční systém samotný neovlivní možnost řezat, ale půjde o konkrétní vybrané místo řezání jako takové, chápu to dobře?

Ano myslím. Tedy spíš jsem o tom přesvědčený. Ale je otázka jestli mé přesvědčení sdílí i statik.. :?::?:

Díky za odpověď, oslovíme tedy statika. Já jen nechtěla hned vyhazovat peníze pokud by to opravdu nebylo možné provést, když byt ještě ani není náš a o jeho koupi a následné rekonstrukci zatím pouze uvažujeme. Rozhodneme se podle jeho vyjádření.