Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak vyčistit lustr z mosazi

Dobrý den
Získal jsem za výhodných podmínek starší lustr, jehož nosné části jsou komplet z mosazi.
Jeho vzhled však poněkud kazí viditelné, zašlé nečistoty a "polepy" (nevím od čeho) na oněch mosazných částech.

Proto bych se vás prosím rás zeptal: jaký přípravek, popř. postup zvolit k vyčištění, aby získal pokud možno svůj původní vzhled a lesk?

P.S. V "dávných" dobách se k čištění mosazi používal Sidol... Doba ale značně pokročila :-), tak je pravděpodobné, že se vyskytují na trhu, lepší účinnější přípravky či postupy.

Děkuji moc za rady a tipy.

Vybírejte závěsná svítidla a další osvětlení na Favi.cz (inzerce) (reklama)

Myslím, že Sidol, dnes Sitol (snad se stále vyrábí), je na leštění mosazi to nejlepší.
Obsažená čpavková voda dokonale rozpouští oxidy a nečistoty. Rozpuštěné tzv. vídeňské vápno vyleští mosaz tak, že vypadá jak zlato. Nejdřív nanést na povrch a vyčistit za mokra. Otřít, nanést znovu, nechat téměř zaschnout a vyleštit suchým hadrem, nejlépe ze staré flanelové košile.

Rozpuštěné tzv. vídeňské vápno vyleští mosaz tak, že vypadá jak zlato.

Super, to je přesně to, čeho bych rád dosáhl!
Určitou nevýhodou je poněkud vyšší cena, jak jsem se díval... ale na druhou stranu, využití jistě najde nejednou i v budoucnu.
Teď ještě jen, aby bylo běžně dostupné (např v drogeriích).

Děkuji moc za tip.

Nalakování nedoporučuji. Dokonalý kovový vzhled to pokazí. Je však pravda, že vyleštěný povrch mosazi je dost choulostivý. Mě se osvědčilo nakonzervování prostředkem na nábytek Diava, myslím, že se stále vyrábí. Po nanesení a doleštění udělá mikroskopický film, chránící proti oxidaci.

Ještě jednou zdravím všechny a děkuji za názory a rady.

Kontaktoval jsem výrobce SITOLu a ten mi sdělil, že Vídeňské vápno ani v nepatrném množství neobsahuje...
Při hledání na dané téma jsem narazil na zajímavý názor: Vídeňské vápno prý docela dobře nahradí obyčejné tempo na čištění starších autolaku a to za nějakých 50 korun. ;-)
Tolik pro doplnění k vašim doporučením...

Nicméně k věci: Lustr jsem vyčistil SITOLem a skutečně nabyl na lesku, takže celkem spokojenost. Problém mám ale s tím, že na jeho povrchu je zaschlá nějaká barva a zbytky lepidla, či co to je, a kterých bych se rád zbavil. Jde to dolů jen ostrým předmětem a to ještě dost špatně.
Poradíte mi prosím přípravek, kterým bych to dostal pryč jinak než mechanicky za cenu poškrábání mosazi?
Z toho co jsem měl po ruce jsem vyzkoušel ředidlo S 6006 , ale bez šance.. :-(

Zkus ředidlo C 6000 (nitro ředidlo). Například z mouky a ředidla namíchej kašičku a nanes na povrch. Kašička tak rychle neuschne jako samotné ředidlo a při delším působení nečistotu rozleptá. Na všechno to ale působit nemusí, pak snad nějaký odstraňovač nátěrů. Místo nitroředidla by šel použít i aceton (odlakovač na nehty).

ahojky, nejlepší bude lustr rozebrat a donést ho vyleštit. V naší fa se leští pastou na mosaz a potom se musí lustry nalakovat, opravdu mosaz rychle zajde. Používáme práškový vypalovací lak. Není to tedy pro domácí použití. Pokud máte jen ten jeden kousek lustru, příště cestou do Krkonoš vemte s sebou a my Vám ho na počkání vyleštíme do vysokého lesku, což v ruce nikdy nedocílíte. Vypadá to, že máte z lustru radost, takže od nás vyleštění zcela gratis, jen tak pro radost:-)

zdravím, mohli byste mi taky poradit? Mám staré noční lampičky, když jsem je kupoval, byly od pasíře - naleštěné.... zřejmě jsou mosazné, ale po letech na nich vyrostly skoročerné skvrny, vyčistit to nejde - co s tím? vyhodit néééééé......

Dobrý den, četla jsem Váš příspěvek ohledně čištění mosazného lustru. Mám také jeden, který jsem před časem čistila běžně dostupnými prostředky. Práce strašná a výsledek byl zanedlouho pryč. Sháním firmu, která by mi lustr vyčistila a zakonzervovala. Jsem z Prahy, ale ráda s lustrem pojedu kamkoliv, třeba i do Krkonoš. Eva

Dobrý den.Četl jsem Vaší radu jak vyčistit mosazný lustr.Mám také jeden starý mosazný lustr. Jezdím do Krkonoš do Bernartic na chalupu.Byl bych moc rád,kdyby jsme se domluvili.Napište prosím na můj email josefbrandejsky@seznam.cz
Ještě jednou moc děkuji a budu netrpělivě čekat na odpověď. Chose 48

No jestli to chceš mít opravdu jako zlaté,zkus opatrně někde zboku ředěnou kyselinu dusičnou nebo solnou.Ta to vyžere dozlatova.Kdysi jsme s tím ve škole čistili staré koruny tak,že nám je ani nechtěli nikde brát,jak byly zlaté.Pak hned opláchnout.
V tom předešlém odkazu ten čistič obsahuje taky kyselinu dusičnou+fosforečnou+octovou.