Čištění skla na krbu
Zdravím Vás,
Chtěl bych se Vás zeptat čím čistíte sklo krbu. A jestli existuje nějaký přípravek aby se sklo tak často nešpinilo ?! Díky
Zdravím Vás,
Chtěl bych se Vás zeptat čím čistíte sklo krbu. A jestli existuje nějaký přípravek aby se sklo tak často nešpinilo ?! Díky
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Tohle spíš svědčí o nevhodné kontrukci krbu nebo neumíš krb používat, čistit sklo je dost kontrapodktivní, protže cokoli na něj naneseš, vždy tam něco zůstane a úžasně se to na to sklo připeče, "pod" sklem by měl být tah, díky tomu se při hoření vlastně "samočistí"
Použij popel z krbu s jarem,nebo si kup Mefisto,po tom steče všechno.Jinak je to o těsnosti předního skla,když je to jeden kus je to lepčší jako u lomených dvířek,třeba ze třech skel.Čím více těsní dvířka zepředu,tím méně se sklo začernuje a vždy otevřený komín,ale pak se více protopí,ale zase to nesmrdí.Vše má plus i minus
Přípravků na čištění skel krbu je hodně.Já osobně jsem používal jen staré noviny a sklo drhnul popelem z krbu.Nicméně, sklo se vám nebude špinit, budete li používat kvalitní a dobře vyschlé dřevo.Většina skel má samočistící schopnost, stačí jen víc rozpálit krb a plameny sklo vyčistí.
Pokud je dřevo vlhké a nebo má oheň malý přísun vzduchu, dřevo špatně hoří a dehtuje, čímž špiní sklo.
No je to tak, jak je víše uvedeno. Pokud se to nečistí "samo", drevo není dostatečne vysušené.
Pro mnoho lidí je problém mít drevo dostatečne suché, není prostor na uskladnení, není čas na vysušení. Co se doveze v léte, na podzim, to se v zime spáli, o sušení težko vúbec mluvit ....
Chápu, i továrny fungují tímto systémem, bez zásob, vše se doveze v okamihu, kdy to jde do výroby. Vše co je uskladneno jsou umrtvené peníze. Né každý si múže dovolit skladovat drevo na dve sezony, jsou to vlastne náklady na topení ve drevu, múže jít o 40-50 tisíc, uskladnených na pozemku.
Abych to uvedl na pravou míru, tak jsem v krbu zatopil poprvé. A výměník vody se dost orosil, tak že to mohl být ten problém jak mluvíte, že je dřevo mokré... Sklo jsem vyčistil vlhkým hadříkem a popelem z krbu. Po druhém zatopení už začouzení skla nebylo tak rychlé ale stejně je po cca hodině topení zase začuzené... Píšou, že vložka má samočistící systém skla. Který jsem bohužel ještě neviděl. :D Mimochodem asi je hloupost tvrdit, že mám vyschlé dřevo když ho mám uskladněné od jara. ?!
Záleží jak je dřevo rozporcované, uskladněné, kdy bylo kácené a co je to vůbec za dřevo, klidně suché být může. Prvních několik zátopů se vše vypaluje, hlavně je potřeba držet vysokou teplotu a ne oheň nějak dusit. Pokud topíš vlhkým a ještě to nehoří pořádně (dusíš to), případně topeniště příliš chladíš výměníkem, tak se vše dehtuje, včetně skla.
Tvrdé dřevo ( dub, buk) by mělo schnout ideálně dva roky.Bříze stačí rok, ořech ctyři.
Tohle jsou sice dobre postrehy, bohuzel pro cloveka, ktery topi drevem celou sezonu naprosta utopie, umite si predstavit nekde na zahrade 50 m3 dreva ??
Nesporuju, ze by to tak nemelo byt, jen poukazuju na realitu .
Podle me zalezi na systemu kamen, v kazdych se muze topit jinak a tim padem i sklo muze byt u ryznych typu ruzne ciste.
Osobni zkusenost, mel jsem klasicke Thormy 7kw, pokud se zacalo sklo zacuzovat, opravdu stacilo otevrit sekundarni privod vduchu ( onen ofuk skla ) a kamna poradne rozhulakat, samo se vycistilo .
Ted mam Haas & Sohn Grand Max 11 Plus s vymenikem a tam , pokud budu topit stejnym stylem, budu pouze palit drevo, vodu ohreju pramalo, musim ( i na doporuceni vyrobce ) po roztopeni privirat a nakonec uplne zavrit oba privody vzduchu, pak kamna zhnou jak prase a voda je tepla natotata, vydrzi tak na jedno nalozeni i 2,5 hodiny a to cerpadlo stale bezi, teplota vody je mezi 45 - 50 °C.
Pak ale pri takto zavrenem privodu ( hlavne toho sekundarniho ), je sklo za 2-3 dny zanesene, bohuzel je to fakt .
Ted jste to napsal přesně . Máte tam vyměník a ten vám ochlazuje topeniště .Proto třeba jotul, morso nevyrábí topeniště s vyměníky vody. Pak mají dlouhé a pomalé hoření - v topeništi je dostatečně vysoká teplota ,aby to hořelo čistě a pomalu.
Když jste chtěl topit do vody ,měl jste si pořídit kotel. Jediné co vám pomuže je štípat polénka o malém pruměru cca 5 -6cm a nechat tomu otevřený vzduch .Tím to bude mít rychlé hoření a velky vykon a sklo bude vypálené.Pomužete i vyměníku a komínu .Jak máte čisté sklo , tak vypadá i komín(zadehtovaný)
Tak jsem to schválně rozhulákal co to šlo. Topilo to jako blázen. Komínovou klapku jsem měl otevřenou. Pak jsem jí i zavřel a teplota skla narostla o cca 30 stupňů. (mám půjčeny laserový teploměr) na 310 stupňů ale že bych si nějak všiml, že se sklo čistí, tak to tedy ne... Mimochodem topím břízou...
Tak tady aspoň napiš, jaký kamna máš a jakým dřívím topíš.Zkusil bych otevřít spodní vzduch, tak to fungovalo na mých VATRA CAMI 15 kw.
Edit: Aha, břízou
Kamna hier : http://www.eshop-simecek.cz/krbove-vlozky-uniflam- 700-selenic-s-vymenikem/6623 Spodní vzduch mám otevřenej na max a to tak, že mám spodní šuplík úplně otevřenej dokořána stejně nic :D
Komin zadehtovany neni ani nahodou. Cistim ho 2x do roka a jsou to pouze a jenom saze, ciste suche saze. I kominici, co chodej kazdej rok rikaji, ze tak cistej komin ( myslim bez dehtu) se malokdy vidi .
Topim Dub - buk - briza, na roztopeni mam trisky z vazby puvodni strechy z roku 1938 !!!
Jedinej problem kamen je, ze jsou zbytecne predimenzovana, ale to je moje chyba, nechal jsem se zblbnout od radoby odbornika topenare, byl jsem mladej a blbej, ted to vim, ale kvuli tomu ty kamna nevyhodim, ze .
Asi to pro tebe nebude rada, jen můj názor. Sklo nečistím, není proč, pokud topím suchým a polosuchým dřevem s otevřenou sekundární klapkou, tak se čistí samo.
Někdy se začerní při opravdu dušeném nočním topení, ale posléze při natápění na vyšší teplotu nanesené zplodiny odhoří.
obyčejná houbička na nádobí a kápnout na ni jar - už to používám rok a sklo je jako nové
Taky mi to tak doporučil dodavatel kamen. Ono se vždycky stane, že se sklo trochu začoudí. Ale na tu houbičku se musí pořádně tlačit
jednoznacne pripravek VETRO CALOR vice na www.google.cz
Vetro Calor za 150,-, popel, JAR, prášek na nádobí...žasnu co všechno se doporučuje.
Používám Dranu Krb od Severochemy, to je ten výrobce co vyrábí i PE-PO, Kominíčky a další věci.
Stojí cca 70,- kč a funguje naprosto skvěle. Stačí trošku nastříkat na sklo, v pásech, pruzích vodorovně jak chcete.
Rozetřít kuchyňskou houbičkou - drsnější stranou a potom utřít papírovou utěrkou. Jedno balení mi vydrží
min. na půl sezony cca 3 měsíce.
níže odkaz:
www.vmd-drogerie.cz
Nic lepšího jsem nenašel na trhu a topíme v kamnech Haas+Sohn Grand Max plus 11 už 5 zimu.
Mimochodem, tyto kamna bych si už nikdy nekoupil. Bohužel no, nechal jsem se zlákat.
V těchto kamnech se topí hodně blbě, pokud jen o fous vybočíte z toho, co by jste všechno měli mít správně uděláno.
( otopná soustava, dimenze kamen, vychl.smyčka, bypass, teploměr na spaliny, externí přívod vzduchu a jeho dimenze...
ale hlavně - suché dřevo 3 roky) a dobrý komín!!! a ani to vám nepomůže někdy...
Ty kamna jsou prokleti Nejhorsi na tom je, ze jsem to zjistil az když jsem v nich poprvé zatopil . Pak jsem na netu nasel desitky temat zoufalcu , kde radi co a jak udelat, aby byl komfort alespoň trochu stejny jako u jinych znacek
No vykon mají dostatecny, vlastne az prilis , ale vyhazovat je zatím nebudu, pak si ale koupim rozhodne něco, co nemá tak dementne vyresenou spalovaci komoru a odvod koure .
Jinak 3 roky suche drevo je sice krasna věc, ale neznam moc lidi, kteří disponuji takovou plochou na pozemku, kde by uskladnovali drevo na 3 roky do foroty ? Pro mne naprosta utopie, při me spotrebe 12m3 / sezonu x vlastne 4 je to teda nesmysl.
Nepru se o to, ze to tak nemá byt, ale pro mne je to neproveditelne, ja tocim po 2 letech.
Tak jsme si tu Dranu objednal. To jsem teda zvědav, jak to pojede dolů z toho skla
Dranu nebo Mefisto nechám pár minut působit, pak setru vlhkým hadříkem a vyleštím novinami. Houbičku na nádobí, zvl. hrubou stranou bych si netroufla.
Hrubou stranou ne, dodavatel kamen mi doporučil tou jemnou. Teplou vodu a jar. Žádný popel nebo tak něco.