Napájení IO TDA7293V
Dobrý den potřeboval bych poradit s napájením io tda7293v mám trafo toroid 2x28v po usměrnění a vyhlazení dává 2x42V Bude to stačit? za odpovědi děkuji
Dobrý den potřeboval bych poradit s napájením io tda7293v mám trafo toroid 2x28v po usměrnění a vyhlazení dává 2x42V Bude to stačit? za odpovědi děkuji
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
To jsi měřil nezatížené, že?
jo nezatížené...
takže když to zatížíš, lze předpokládat podstatně méně zhruba to co dává trafo (zátěž předpokládám podle diod tak cca 1A)na to aby se to dalo posoudit je málo informacé, chybí odpor vinutí, diody, seriový odpor ve filtraci velikost kondenzátorů---
Na neúplný popis se nenechá přesně odpovědět.
Stačit by to mělo pro reprosoustavu s impedancí 4 Ohmy.
Stačilo by to i pro 8 Ohmů, ale tak nevyužiješ možnosti io.
Hodně záleží na velikosti trafa. Pro jeden kanál by mělo mít 130-150 W.
Doufám, že budeš mít i vhodnou reprosoustavu (bednu).
Podle datasheet to funguje od +-12V do +-50V, takže by to mělo stačit...
o trafu nám údaje tají, tak kdo ví co má třeba nějakého mrňouse . výkon by to mělo dávat cca 6,5A*50V=300W
ale jestli mu to dodá 28V tak to bude řekněme 5*28=140W
Trafo je 2x28V 1.58A toroid asi 100W
100W? I to stačí. Záleží, do jak velké skříňky to chceš poskládat. Já bych to dělal asi také tak. A když bych měl místo, tak bych nešetřil na vyhlazovacích kondenzátorech v napájecím zdroji. Tak 4-6 G (mF).
Od 1OOW trafa můžeš očekávat tak 75-80W do reproduktorů při plném vybuzení.
Mělo by to být v krabici od starýho videa...Kondy tam jsou dva 4700uF symetricky...
To je standard. Nedávno jsem viděl zapojení, kde byla dvakrát vyšší kapacita kondenzátorů ve zdroji. Oproti tomu zapojení máš poloviční výkon, tedy 20/2 = 10; 10000uF.
index.html
Ale můžeš to takhle nechat. Třeba proto, aby neodešly diody ve zdroji.
Mám tam 4 tesláky TC637a 5000uF na 50V tak tam dám asi tyhle...
Dobrý den, odpovím na otázku, podívej se do katalogu TDA 7293.pdf.
Jestli můžu mít otázku a čekat na ní praktickou odpověď tak je to ta že jsem sestavil několik zesilovačů ale s krátkou dobou života, použil jsem pulsní zdroje s několika nastavenými napětími a snažil jsem se o dokonalé impedační přizpůsobení(dle data sheetů)ale jak píšu, objevila se díra v IO po destrukci, kouř byl stejného zápachu jako zamlada a ende ...
Stačilo připojit a odpojit nf vstup, či zapnout a vypnout zdroj.
Jinak pro provozovatele diskuze, hledal jsem v hledači na tomto fóru TDA 7293 a nenašlo to ani prd, kdybych si nevšiml tohoto vlákna.
Impedanční přizpůsobení? Co tím myslíš? Ve vf technice to znamená, že zátěž má stejnou impedanci, jakou má zdroj. V nf obvodech se jednotlivé stupně obvykle zapojují tak, jako by se předchozí obvod choval jako zdroj napětí a ten je zatěžován vstupním odporem dalšího stupně o velikosti 10× vyšší či víc. Reprobedny k tomuto zesilovači by měly mít impedanci 4 Ohmy a víc.
Chyba může být v uspořádání zdroje, těžko říct. Vnitřní zapojení TDA 7293 neznám. Nevím, jaké má vnitřní ochrany proti přetížení, či přepólování, či jak je citlivý na přepětí. Závada se projevila u všech?
Tady je nějaký popis stavebnice. Je tam (na konci) zmínka o nutném připojení chladiče.
http://stavebnice.postreh.com/select.php?link=PT00 5
Další možnost je, že se zesilovač rozkmital.
www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=vie wtopic&t=34621&highlight=
Imp.přizpůsobením, jsem myslel a vycházel z měření, npříklad změřený out: 26V 50Hz, 1,5A, tj. výpočtem 40W výkon a 17,3 Ohm. Z toho plyne (tedy aspoň si to myslím)že je třeba snížit napětí a zvýšit proud zesilovače.
Je to stavebnice TIPA, mám reprák se dvěma cívkama tak jsem zkoušel všechna zapojení. Ochrany nemá žádný (na 100%) Testoval jsem i paralelní mód (se dvěma IO). Vždy shořely oba. Dokonce i v případě že jeden zesík napájel jednu cívku, ale spojenej byl vstup zesíku. Kmitat nemohl, klidový proud bez aktivace SBY byl OK. (testoval jsem i s Bouchletovým členem (nebo jak se jmenuje). Jediný co jsem nezkoušel tak bylo můstkové zapojení (seriové zapojení) Chladič moc nehřál, tlapku bych udržel (žebrovaný AL)
Zdroj je pulsní stabilizovaný 12-50V (veškeré ochrany), zkoušky po prvních "odpálencích" probíhaly na 29,9V (hodnota dle katalogu na 4 Ohm)
No jak tak čtu tak jde o mimořádně špatný IO z tohoto důvodu, jinak hraje velmi čistě.
Otázka? Hraje někomu dny či roky na výkon 70W sinus?
Máš poněkud nestandardní představy o impedančním přizpůsobení. Pro vysvětlení bych musel mít od tebe zpětnou vazbu, co chápeš a co ne. Nerozumím, proč uvádíš těch 17,3 Ohmu.
I já jsem prošel obdobím ladiče, zkoušením vychytávek, dnes se říká "vytunit", kdy jsem postupně oddělal 7 párů komplementárních (germániových) tranzistorů GD607/617.
Ten TDA7293 je možná citlivý i na elektrostatiku a podle toho by se s ním mělo zacházet.
V podstatě to řešit nemusíš, těch 17,3Ohm vyšlo výpočtem. Co se týče GD 607/617 tak to byly germánia s výkonem 4W, hodně hřály, prakticky dnes vývojem silně pod MBA 810S, a i ten MBA 810S měl ochranu proti přehřátí.
Bude citlivej spíš na nárazový špičky.
řešit přizpůsobení na straně napájení zesilovače je v podstatě blbost. Přizpůsobení se řeší na straně repráku.
Myslím si, že tazatel je trochu mimo. Tady pomůže jen samostudium a trochu sebekritiky.
To máš pravdu, já ale řeším impedanci na straně repráku. Kdo by řešil impedanci na stejnosměrným napětí, že ???
Otázka platí, pro jistotu jí upřesním: Na jakém napětí Vám funguje (dlouhodobě) tento zesilovač a s jakou impedancí zátěže, děkuji za odpovědi.
Pozn. "Cvachovatět" umí každý
Klidně budu za Cvacha, když vím, co je to činitel tlumení v kontextu přpojení reproduktoru ke koncovému stupni, a když vím, že nějakých 2OOuF či 500uF nestačí. Pro 4ohmy a dolní mezní frekvenci 2O Hz při poklesu přenosu o 3dB to vycházelo kolem 2200uF. Ale podle mne tam ty výstupní kondíky dávat nemusíš.
Nepíšeš, jak máš zapojený ten zdroj. Předpokládám, že máš dva a propojený tak, aby dával dvě od země symetrické napětí. Další je kvalita elektrického odizolování io od chladiče.
Sorry, nejsem zakladatel tohoto vlákna, výše zmíněný IO pracuje se symetrickým napětím, udávaným do 50V, 60V bez vstupního signálu, tj +- 100/120, tudíš oddělovací kondenzátory se řešit nemusí, jsou na nic, spíše ke škodě ...
No ale, já neCvachovatěl a zapojil jsem IO do seriového můstku dle Tipa, zatím zesík jede už 3 hodiny +- na sinus 62V 2,25A (měřeno na výstupu !!!) což odpovídá cca 150W při 50Hz.Zatím jiné kmitočty jsem nezkoušel, no snad se to nebude o moc lišit. Do vstupu jsem dal odpor 1K a kondenzátor zvýšil na 47uF (basák)
Číňani prodávají v tom svým bazaru serio-paralelní stavebnici 600W ale trvají na max. napětí 35V+-, to už tady nebo někde jinde zaznělo, o tom to bude asi v první řadě ...
Tak koncert zkončil, kupodivu odešel jen IO se zapojeným vstupem. Příčina byla na příliš vyské impedanci na vstupu zesil. Dal jsem parelní odpor 220Ohm, vyřešeno ...
Další test zaznamenal rozkmitání zesilovače při příliš vyské impedanci zátěže (uzavřel jsem basreflexy u bedny).
Z toho všeho plyne že tento IO a i jiní (A2030 z NDR) jsou nepoučitelnými šmejdy a lze je doporučit tak možná místo triaků pro barevnou hudbu
dovolím si přijít s troškou do mlýna. Pokudpoužíváš jako zdroj spínaný zdroj, tak se pro filtraci používají bezindukční kondenzátory. Nebo se kapacita poskládá z více kondíků.
Je problém radit, když jsi nedodal schéma. Pokud budu předpokládat, že je zapojení nějaké doporučené od výrobce, pak bych nevyloučil chybu. Já sosbně měl trápení se zesilovačem, kterej odešel při prvním zapnutí, protože na výstupu nenakreslili oddělovací kondenzátory. Když jsem je iniciativně doplnil, šlapalo vše jak má.
Tak asi tolik. Zkusil bych mezi výstup a reprák doplnit kondíky. Tím se nic nepokazí!!pro ten výkon nějakejch 100-500mikroF
Je to průmyslový zdroj 2x250W, kuchando nastalo bez ohledu na záruku, jsou tam tři 1Gigo /50V, no spíš tam bude jiný zádrhel, časy zpětné vazby a kdo ví co dál, no nicméně dále testuji.
proč vymýšlet vymyšlené...
http://www.cadsoftusa.com/downloads/file/tda7293-t e1.com.br.zip