Zapojení elektroinstalace v bytě
Ahoj, chci se zeptat zda je toto zapojení správně. Jde mi hlavně o ten 1polový jistič, aby nevyhazoval.
3d2ab69c4f
Změna předmětu, původně: Zapojení (host)
Ahoj, chci se zeptat zda je toto zapojení správně. Jde mi hlavně o ten 1polový jistič, aby nevyhazoval.
3d2ab69c4f
Změna předmětu, původně: Zapojení (host)
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Už jsem vyšel ze cviku. Dimenzování jističů snad odpovídá standardu. K pračce jde napájení přes proudový chránič. Nějaké info je tady: pchvzpd030514
Nevím, jaké jsou zvyklosti v označování velikosti průřezu vodičů ve schématech. Já byl zvyklý na mm2.
Vypadá to na nějaký domácí úkol.
je tam blbe ten chranic, resp. proc je chranic na pracku, ale neni na pokoje(a eventualne kuchyn, pokud v ni budou pristupne zasuvky, jako ze asi budou)?
Chránič na pračku je tam zdůvodů toho, že to nařizuje norma v ostanich to být nemusí. Vudim, že ty asi nebudeš vědět o co jde.
Jeden z nas dvou by se na ty normy mel podivat - a ja to nejsem. Norma nikdy nevyzadovala chranic pred prackou. Kdysi vyzadovala chranic na koupelnu a dneska vyzaduje chranic na kazdou zasuvku pristupnou laikum. Takze na tech pokojich bejt musi, zatimco na ty pracce by - za predpokladu ze se jedna o vestavnou pracku bez pristupny zasuvky - bejt nemusel.
BTW: - pac tam mas blbe ten chranic, mas i blbe N mustek.
Hm, asi jste normu už dlouho neviděla. V normě stojí, že veškeré zásuvky a světla musí být napojeny na proudový chránič, vyjma těch, kde připojené spotřebiče mohou způsobit nesprávnou funkci chrániče, nebo kde výpadkem napájení může dojít ke škodě.
Norma sice není závazná, pokud se vymyslí lepší řešení - tohle ale platí jen do doby, kdy dojde k nějakému průseru s úrazem el. proudu nebo keš škodě. Pakje norma sakra závazná...
Pokud ale budete trvat na tom schématu a chrániči jen na pračku, tak ano, schéma je OK, jen je nutné přidat ještě jednu svorkovni N, kde se připojí okruhy, které nejsou přes chránič.
Můžete mi nakreslit jak bych měla napojit ten druhej můstek N?
On by tam hlavne mel byt "bod rozdeleni", tedy misto kde se PEN rozdeli na samostatny PE a to N pro obvody bez chranice. A tento bod by mel byt(cti musi byt v novych instalacich) prizemnenej - spojenej se zemnim obvodem budovy. Duvod je ten, ze kdyz te nekde nekdo ustrihne PEN k baraku, tak se objevi faze na kostre vsech spotrebicu a neni tam nic co by vypnulo.
Za me levne reseni - 3f proudovej chranic hned za hlavnim jisticem. Lepsi reseni - 2 nebo vice chranicu a obvody mezi nima rozdeleny +- rovnomerne.
Z vodiče PEN uděláte svorku PE a vedle N
Myslím, že povinnost chrániče pro zásuvky přístupné laikům platí pro veřejné prostory (školy, restaurace atd.) Pro bytové prostory stále platí povinnost chrániče pro koupelny. Ostatní instalace může být třívodičově (ke sporáku třeba 5ti vodičově) bez chrániče. Pokud je pračka umístěna v koupelně, samozřejmě je chránič na místě.
Ve schematu tedy chybí zakreslení bodu rozdělení. Samozřejmě může být chránič zapojen pro všechno společně, pokud nevadí že při vybavení vypne všechno.
Požadavek je obecný - pokud má přístup laik a nehrozí nějaké vážné škody (např. mrazák, atd.), pak chránič s příslušným vybavovacím proudem.
Dodatek k dotazu: Že by domácí úkol?
Teď když mám udělaný bod rozdělení a svorky PE a N tak vodič N ze zásuvky zapojím přímo do chrániče pro svorku N nebo to zapojím na svorkovnici N a udělám klemu mezi chráničem a svorkovnici?
Člověče, sorry že budu drzý ale první předpoklad je pochopení principu proudového chrániče.
Proudy přicházející se musí ve stejném čase rovnat proudům odcházejícím, jinak vzniká vybavovací proud který je (nebo může být) pro chránič pokynem k vypnutí.