Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Co je to za měřidlo?

Čaute,
mám menší dotaz.
Dneska jsem v práci dostal na stůl toto ,,měřidlo,, s dotazem k čemu slouží. Nevíte náhodou.
Ma to oboustranný ,,ciferník,, a jedním kolečkem se hýbe ručička (po obou stranách ciferníku) a druhym kolečkem se posouvá jeden ciferník (pouze jeden)..

Díky všem za radu..

PS: donesl mi to technolog, kterému to dal otec ale bohužel mu nestihl říct co to je, jelikož v patek umřel.

Neni to zadna veda. Vyuziva se vety: "logaritmus soucinu rovna se souctu logaritmu" - takze mas dve logaritmicky stupnice zbytek jako na scitacim pravitku. Rad pak pocitas zvlast.

Me je 30, takze logaro taky nepatri k vecem ktery bych byl pouzival nejak casto, ale z hecu sem jednou na logaru spocital pisemku z fyziky a v pohode.

Logaritmické pravítko pro konstruktéry. Vyznačuje se vysokou přesností (asi na 3 des. místa :))). Dneska takovou přesnost v dobách kalkulaček těžko někdo chápe. Stupnice T sloužila k výpočtu hmotností tyčového materiálu z ocele.

Poznámka pro později narozené: Logaritmické pravítko je taková méně přesná kalkulačka k násobení, dělení, mocnění, výpočtu goniometrických funkcí. Nelze na něm (jedoduše) sčítat. Místo baterií se používají ruce. Nemá tiskárnu.

A pár obrázků.

https://www.google.cz/search?q=logaritmick%C3%A9+p rav%C3%ADtko&hl=cs&client=firefox-a&hs=wsM&tbo=u&r ls=org.mozilla:cs:official&channel=fflb&tbm=isch&s ource=univ&sa=X&ei=N2i4UObxBsaO4gSQ7oHoBg&ved=0CDM QsAQ&biw=1920&bih=918

S klasickým logárem jsem ještě dělal maturitu ( 1980 ), protože v té době ještě měl kalkulačku málokdo, tak aby si byli všichni rovni.
Kdo z dnešních mladých si umí představit, že kalkulačku mělo třeba 5 lidí ze 4 tříd v ročníku a že měla +-/*, sin, cos, tg, x2, a odmocninu a stála měsíční výplatu. Displej byl z LED, dávaly se tam tužkové baterie. O LCD se teprve mluvilo - no možná už byl někde prototyp hodinek.

Pokud někdo neměl tatínka pracujícího na stavbě v arabském zahraničí, musel bony ( tuzexové koruny ) koupit u veksláka. Průměrná cena byla tak 5 Kčs ( korun československých ) za 1 TK.
1500 Tk tedy bylo asi 7500 Kčs. Průměrný plat byl tenkrát tak 2500 Kčs?