Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Příjezdová cesta

Dobrý den,
mohl by jste nám prosím někdo poradit, jak nejlépe zhotovit příjezdovou cestu k výstavbě nového rodiného domku. Pozemek na které budeme stavět je travnatá louka cca 50m od obecní cesty na kterou se budeme napojovat. Cestou nejdříve vykopeme přípojky (kanalizace, voda a elektrika) a pak bych právě porosil o radu jak nejlepe zpevnit a vyhotovit příjezdovou cestu?? Děkuji moc

No je fakt že pro stavbu budete potřebovat vodu a elektriku. Jinak bych to v cestě zatím nekopal. Není jisté jestli se vám povede výkopy zhutnit na dostatečnou únosnost aby pak příjezd zvládl těžká nákladní auta. Pro osobák stačí na pevném podloží 12 - 15 cm drceného kameniva frakce (zrnitosti) 0 - 63 mm a pro lepší povrch shora zacukrovat jemnějším materiálem 0 - 22 mm. Takovému kamenivu se někde říká jednomletka, někde šmanda (tuším že tak i na Plzeňsku) a všeobecně je to známé jako šotolinová cesta. Při rozprostírání kameniva je třeba kropit aby mělo pro hutnění správnou vlhkost. Pak zahutnit nejlépe těžkou vibrační deskou, ale jde to i vibračním pěchem - žábou, jen to není ono. Na dobrém podloží taková cesta drží jako čert a přetrvá věky.