Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Z boileru kape voda. Bude fungovat boiler původně vodorovný ve svislé poloze?

Zdravím,

žádám o radu. Mám boiler Tatramat ELOV 121-objem-120 litrů asi
8 let. Nedávno začala kapat voda nad výtokem studené vody(viz.příloha). Sundal jsem, rozebral a vypadá to na poškozené
těsnění. Uvnitř vypadá boiler vizuelně v pořádku-bez známek rzi, anodová tyč byla měněna asi před dvěma lety.
Nechce se mi věřit, že by voda vytékala za izolační pěnou okolo plastů, to je hádám prakticky neopravytelné...

1) Má někdo zkušenosti s vytékáním vody v těchto místech-podobnou závadou u Tatramatů. Má smysl opravovat?

2) Bude tento typ boileru fungovat ve svislé-vertikální poloze, když je původně určen jako boiler ležatý-vodorovný.
Děkuji za reakce.

PS: v příloze jsou fotografie, chápu, že určit přesně závadu na dálku je obtížné. Před případnou opravou zjištuji
zkušenosti jiných....

Demontováno, tedy výměna těsnění, vyčištění od vodního kamene a bláta, pečlivá prohlídka nádrže i příruby, montáž, zkouška těsnosti.
1 - nemá smysl opravovat vadnou nádrž, jako se to dělalo v dobách absolutního nedostatku bojlerů. Ekonomika opravy bojleru končí u výměny příruby s tělesem a anodovou tyčí a to jen u zánovního bojleru. Šancí pro další život staršího bojleru je jen výměna tělesa a těsnění příruby, pokud je nádrž bez zjevných závad povrchu.
2 - Bojler, vyrobený jako horizontální, nelze použít jako vertikální, protože má zcela jinou konstrukci vtoku a výtoku vody, umístění topného tělesa a řadu jiných významných a nezměnitelných prvků, které opačnou polohu nádrže vylučují.