blbne termostat ? asi
Mám digitální pokojový termostat Auratron.Je na něm vidět provoz kotle,točí se jakási hvězdička.Několikrát sem si ale všiml že hvězdička se točila (podle termostatu kotel šel) ale ve skutečnosti nejel.Mám nastavenou teplotu topení na 22 stupňů.Podle termostatu sem měl v pokoji jen asi 21.Kotel netopí pořád/jede s přestávkami.Jestli měl v tu dobu zrovna pouzu tak se na termostatu neměla točit ani ta hvězdička - nejspíš asi blbne,ničem jiným to být nemůže.
Zapoměl jste uvést o jaký kotel se jedná.
Ta hvězdička jen znamená, že pokojový termostat dává pokyn k zapnutí kotle. Kotel má patrně ještě svůj vlastní vestavěný termostat na teplotu vody a pokud je teplota vody vyšší než nastavená, kotel vypne a jede jen oběhové čerpadlo, až voda zchládne, kotel opět zapne. Tohle se bude opakovat tak dlouho, až teplota v místnosti dosáhne těch vašich 22 stupňů a pokojový termostat dá pokyn k vypnutí kotle.
A jestli má všude termohlavice nastaveny na nízkou teplotu, tak je obvod topení uzavřen a kotel pak samozřejmě vypíná kvůli vysoké teplotě vody.
Pokud máte elektrokotel blokovaný na levný proud, termostat v obýváku tuto informaci nedostane. Digitální vrtulka pouze informuje o sepnutí kontaktů toho termostatu. Ovládání levného proudu (tzv. HDO) ovládá elektrokotel "z druhé strany": "FÁZI" tedy spíná do cívky stykače/relé (přes řadu dalších bezpečnostních a ovládacích prvků) Váš pokojový termostat a "NULÁK" vypíná v době vysokého tarifu zmíněné HDO. Jestliže je ze strany rozvodného energetického podniku (REP) uvolněn spotřebič, pustí do něho HDO "nulák" a pokud chcete současně i Vy topit, pustíte tam pomocí termostatu "fázi". Tím jsou splněny obě podmínky pro provoz topení.
UPOZORNĚNÍ: Pokud si "nulák" přivedete do spotřebiče sám, sice jej spustíte, ale NA DRAHÝ TARIF !!! Žádným (legálním) způsobem se Vám nepodaří přepnout tarif v elektroměru tím, že do toho "drátu" pustíte obráceně "svůj" nulák, protože jeho kontakt je pro Vás nepřístupný - rozepnutý již v zablombované části měření(!).
Pokud má přímotopový tarif, tak má ten drahý tarif 4 hodiny denně (rozdělený po půlhodinách) a kWh je dražší asi o 50 haléřů, což se dá unést.
Vím, jen konstatuji a popisuji systém řízení spotřebičů dle tarifu. Upozornil jsem na to z toho důvodu, aby "pachatel" případného "vylepšení" věděl, že tarif nepřepne, ale má volbu sepnutí spotřebiče bez ohledu na uvolnění z REP, která sice porušuje "připojovací podmínky" a "podmínky sazby" a navíc je dražší, ale v nouzové situaci technicky proveditelná.
Setkal jsem se s případem, kdy lidi reklamovali fakturu a při tom zapoměli, že kotel takhle sepnuli v třeskutých mrazech, kdy nšjakou dobu nešla elektřina a potom nebyl signál od HDO. Udělal jim to známý-elektrikář, upozornil na nutnost odstranění, ale k tomu nedošlo a byli z toho mrzutosti...
Já mám zapojen kotel po rekonstrukci bytu tímto způsobem a před revizí jsem o tom ani nevěděl. Revizák nad tím jen mávl rukou a říkal, že u tohoto tarifu (D45d) se to tak běžně dělá.
Asi byl benevolentní, ale revizí to prošlo.
Revizák zkoumá funkci zařízení z hlediska bezpečnosti jeho provozu, ne ekonomiky.
Je pravda, že rozdíl mezi vysokým a nízkým tarifem není tak tragický, jako v minulosti. Tento systém ale slouží dodavateli k regulaci zatížení rozvodné sítě, stanovil to tedy jako jednu z podmínek té "slevy": Možnost uvolnění provozu spostřebiče za přesně stanovených podmínek a na oplátku jisté cenové zvýhodnění. Dřív bylo zvýhodnění tak výrazné, že nedodržení bylo vlastně citelnou pokutou, ale dnes, v situaci provázání obrovského území, lze regulovat síť i jinak a význam místních regulací pomocí HDO je nižší, tedy i sleva je nižší. Dodavatel si ale nechává tuto možnost i přes to, že příliš nekontroluje dodržování této části připojovacích podmínek...
Tolik můj pohled na rozdíl ceny VT/NT a připojovací podmínky.