Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Relé - zapojení, nejspíše nřešitelné :)

Dobrý den, rád bych použil k jedné funkci relé tak, aby po stisknutí tlačítka došlo k sepnutí pomocného obvodu a relé drželo, v pomocném obvodu je zapojeno rozpínací tlačítko, které by mělo relé rozpojit (norm. funkce relé). Chtěl bych však, aby ono rozpínací tlačítko rozpojilo pomocný obvod ikdyž je ještě stisknuto tlačítko spínací. K opětovnému spojení by došlo po novém stisknutí spínacího tlačítka.

podmínka tlačítka, nikoli vypínače je nutná.
Vzpomíním si, že když jsem slyšel něco o klopném RS obvodě, byl výstup Y při S=1 a R=1, dán vnitřním zapojením relé. Nemá někdo s tímto zkušenost? Buď nějaký pomocný obvod (na který nemohu přijít) a nebo termín onoho relé, které toto umí
Děkuji všem, ale obávám se však, že se snažím vymyslet neřešitelné (nejsem z oboru elektro..)

Sekvenční funkce následující
S=0
R=0
Y=0

S=1
R=0
Y=1

S=1
R=1
Y=0

S=0
R=1
Y=0

S=1
R=1
Y=1

S=1
R=0
Y=1
.

Dobrý den,
děkuji za reakci, bohužel nejsem schopen ono zapojení dát dohromady, nemohl byste toto zapojení načrtnout a např. naskenovat, přípdně dát nějaký odkaz na webu. Zkušenosti s relátky mám asi takovou, že vím, co dělá, ale se složitějším zapojením zkušenosti nemám.
Děkuji předem.

Funkce následující:
mám hydraulický píst, 2 koncové spínače (K1 a K2) , 2 relé (R1 a R2), elektomagnetický rozvaděč.
Stisknu tlačítko, sepne se relé 1 to sepne rozvaděč a píst jede, až dojede na K2 ten rozpojí samopřídržný obvod R1 a zároveň sepne R2 a rozvaděč se přestaví do druhé polohy a píst jede zpět, až najede na K1,který přeruší samopřídržná obvod R2 a cyklus se ukončí a bude se čekat na další stisk.
Toto funguje, ale já bych chtěl, aby se to zastavilo, ikdyž jsem tlačítko ještě nepustil. Chtěl bych to udělat tak, abych ho musel pustit a znova stisknout.
Elektronice bych se rád vyhnul, ale rád se přiučím, co by to umělo.

Díky

aby se to zastavilo, ikdyž jsem tlačítko ještě nepustil

Všechno jde ale musí k tomu být nějaký impuls, nějaká akce.
Chápu to tak, že zmáčkneš tlačítko, stroj se dá do práce, ty upadneš do bezvědomí, na tlačítko a píst tě rozdrtí.
Pak máš několik možností, z nichž nejjednodušší je nějaký, přídavný obvod (s časovým relé), který zajistí vypnutí stroje po několika vteřinách, pokud se spínací tlačítko neuvolní.

To tlačítko, které bude sepnuto "stále" během pohybu pístu bude koncový spínač (třeba i 2 do serie), který kontroluje správnou polohu dílu, poté se vyrazí značka a mělo by se čekat na vyjmutí a vložení nového dílu - tím tlačítkem spouštím cyklus.
Protor pro díl je malý a hluboko - díl dlouhý, takže to je bezpečné.
Díky za nápady.

Já myslím, že už to máš akorát o tom nevíš.
Na to, co chceš ti stačí dvě relé (s dostatečným počtem pomocných kontaktů) a několik koncáků, z čehož jeden, jak píšeš, bude spouštěcí tlačítko zapojené do série ještě s jedním z koncáků.
Až píst dojede do koncové polohy, koncák přeruší napájení prvního relé a jeho klidové doteky sepnou napájení druhého relé, které způsobí opačný chod. Po dojetí do výchozí polohy zase jiný koncák přeruší napájení relé, jehož pomocné, klidové doteky přivedou napájení na první relé, které ovšem nesepne, dokud nezmáčkneš tlačítko. Předpokladem je, že jsi to tlačítko po spuštění akce uvolnil.

Právě v tom je ten problém, nepustil, ale kdybych pustil, tak to funguje:

stisknu tl. spouštění, cívka C1 přitáhne pomocný kontakt C1 a drží, zároveň výkonové kontakty přestaví rozvaděč a píst se vysouvá až najede na K2 a jeho rozpínací kontakty rozpojí pomoc obvod v relé 1 a zároveň spínací kontakt K2 přitáhne C2 a ta drží relé 2, dokud nenajde na K1 který to rozepne. a čekám na další stisk. tlačítka spouštění.

Jenže tlačítko spouštění je koncák přítomnosti dílu a ten tam je a musí být, dokud píst nedojede zpět a dělá to toto:
dám díl-> přitáhne se C1 a píst jede (tlačítko je stále sepnuto), najede se na K2, který nerozpojí C1, zároveň sepne relé 2, protože díl tam stále je a relé 1 je je přitaženo, rozvěděč se přetahuje a nic nejede.

pokud bych na relé 1 dal K2 před rozvětvenou část, tak to najede na K2, rozpojí se relé 1, sepne relé 2 ,přestaví se rozvaděč a píst jede zpět, jenže jakmile sjede z koncáku K2, opět se obnoví signál(od koncáku přítomnosti dílu) na relé 1 a stojí...

ta úprava toho obvodu, to bude možná taková maličkost, ale....
snad pro názornost obrázek

Děkuji

[lis2m.jpg]

A víš, jak se kouří z hlavy mně? :-)

opět jsem ladil a přidal časové relé, které po 1 sec rozpojí výkonové kontakty a izoluje tak sepnuté spouštěcí tlačítko. Výkonové konntaky se sepnou, až pomine řídící proud. Což pomine, jakmile vyjmu díl a rozpojím spouštěcí tlačítko.

Neboli tímto časovým relé odříznu po třeba jedné sekundě stále stisknuté tlačítko, kterým spouštím cyklus a z tlačítka se stává pro mne tlačítko kouzelé.

Simulace funguje, zda to bude i v praxi....? :-)

[casoverele.jpg]