Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Prepazka, kotel Dakon DOR32

Ahoj, chtel bych poprosit o radu nejakeho znalce kotlu Dakon. Vlastnime kotel DOR 32 a neustale resim jak spravne pouzivat kovovou prepazku v nasypce, je to takovy kus zeleza kterym se prepazuje nasypka se spalovacim prostorem. Pokud pouzivam na topeni uhli (Ledvice), tak mam tam tuto prepazku mit vlozenou a nebo ne?

V navodu ke kotli se o tomto vubec nezminujou.

Budu rad za kazdou radu.

Jedna se o tuto prepazku http://barta-dily.cz/kotle-na-tuha-paliva/Ostatni- ND/Prepazka-DAKON-DOR-25-32.html

Šikmo vsazený kus plechu. Měli jsme dor 24 a tak to asi bude stejné.
Vyndaval jsem to při čistění štětkou do sopouchu. Jinak nasazeno a jestli mne neklame paměť, tak se to ASI mělo vyndat při topení koksem, což při dnešních cenách nepadá do úvahy. Takže odpověď zní: vloženou.
O.T.
Měl jsem na tomto kotli v rohu přikládacích dvířek vyvrtaný 6mm závit se šroubem a při topení dřevem jsem tím ladil množství vzduchu, protože při topení dřevem se měl přisávat vzduch přes násypku. Dolní dvířka byla jen malinko odtržená.

při topení dřevem jsem tím ladil množství vzduchu,

k účelu, ladení vzduchu, bývají nekteré kotly vybaveny nejakým bimetalovým udelátkem, značne primitívnim ale funkčním, pozostávajícim z pružiny bimetalové, retízku a podivne vyhlížejíciho, nastavitelného závesu. Majitel kotlu je z toho zmatený, pokud není povahou hračička aby odsledovat chováni, proto mechanizmus obvykle nekam zahodí a neužíva. .... :-/

značne primitívnim ale funkčním, pozostávajícim z pružiny bimetalové, retízku a podivne vyhlížejíciho, nastavitelného závesu.

Na boku kotle byl čep teplem vysouvaný, přes krutnou pružinu, páku a lanko otevíral či zavíral dolní dvířka u kotle. Docela to fungovalo.
Postupně to přestalo chodit, asi se vypařila ta náplň v onom vysouvadle.
Ale to bylo pro topení uhlím.
Můj šroubek(resp. já, ručně) nadzdvihoval horní přikládací dvířka při topení jenom dřevem. Dalo se to vcelku vyladit. Stejně jsem musel relativně často chodit přikládat.