Z firmy mi volali niekokoľkrát. Podotýkam jednali veľmi slušne, na rozdiel od pripadu z minulých rokov, kde mi v telefóne nadávali a vyhrážali sa súdmi (šlo o 2 firmy, ktoré boli v spore), empaticky az s nádychom veď pomožte, vidíte, že nám ubližujú. Že či by sme nezmazali vlákno, lebo ich silne poškodzuje. No možno by sme aj zmazali, keby sa neudiali nasledovné veci. Šlo hlavne o provokáciu usera BlankaH, ktorý ma vo vlákne viacero príspevkov a podprahovo sa pokúša ovplyňovať nespokojných zákazníkov. Čoho je moc to je moc....a tak vznikol tento článok.
Přejít na článek
Když je tam předřadník(elektronický) tak tam být kondenzátor není.
Pokud je to svítidlo s tlumivkou,kondenzátor by tam teoreticky(pro funkci-,,aby to svítilo") být nemusel slouží ,,akorát" ke kompenzaci jaloviny.
V nákých vícetrubicových svítidlech můžou být kondenzátory dva a to jeden je již zmíněný kompenzační a druhý slouží k ,,odrušení" stroboskopického jevu (50Hz).
Je to staré těleso a podle objímky usuzuji, že tam byl takový ten tlustý válec propojený odporem, nebo čím.Jeden mám. Když ho tam nedám, stane se něco? Abych třeba nevyhořel.
Dokonce tři(!). Jeden ke kompenzaci = pro maloodběr zbytečné, jalovina se neměří// druhý pro odrušení - ten je menší, má 3 vývody a slouží k odrušení jiskření startéru= s předřadníkem je bez funkce// třetí u vícezářivkových svítidel posunuje jednu z nich o 1/4 periody a tím 50x za sec. nezhasnou všechny současně, ale vystřídají se. To má význam jednak zdravotní (u nízko umístěných svítidel) a hlavně pro odstranění stroboskopického jevu u synchronních točivých strojů, které by se někdy mohly jevit, jako zastavené, ikdyž se točí synchronně se sítí = v kuchyni zbytečné.
jen si rejpnu, zářivka blikne 100x za sekundu a zmíněný odrušovací filtr je "dvoj" kondenzátor nebo součástka z cívek a kondenzátorů, ale myslím, že jsem na to ve starých tělesech nikdy nenarazil.
u techto prispevku si vzdycky vzpomenu watch
Jinak řečeno, v domácnosti nemá ten kondenzátor většího smyslu, kompenzuje účiník, tj. "snižuje" množstvý jalového proudu, který jinak musí zbytečně obvody protékat. El-měr v běžné domácnosti měří jen činnou složku výkonu. Zátěž vedení jalovým proudem už je něco jiného. Ovšem kompenzace má smysl u velkých spotřebičů, nebo třeba když máš zářivek plnou halu (fabriky mají elektroměry i pro jalovou složku).
Zmíněn tu byl ještě druhý kondík (byl by v sérii se zářivkou). Ten jen posune "bliknutí" jedné zářivky (správně o 1/2"pí"), pak vícezářivkové těleso nezpůsobí stroboefekt. Používá se to ale zase jen v dílnách (točivé stroje) atd, v domácnosti to smysl nemá.
Takže, hlavu si s tím nelámej, nemá to smysl, takhle je to v pořádku a nic nehrozí. Ikdyž správně by měl být kompenzovaný každý indukční spotřebič, on jalový proud v distribuční síti je docela svinstvo.
Jestliže elektroměr jalovou složku výkonu neměří, nebudu mít bez kompenzačního kondenzátoru menší spotřebu? Četl jsem na nějakém fóru progaujícím LED svítilny, že tlumivka spotřebuje ke své funkci stejný výkon jako samotná zářivka (takže svítidlo s 18W zářivkou má spotřebu 36W). Když nedám k zářivce kompenzační kondenzátor (považuji to za neetické) nebude těch druhých 18 W spotřeby tlumivky v jalovém výkonu, který mi elektroměr nezměří?
Skutocny vykon je furt stejny, elektromer mera stejnu hodnotu s aj bez kondenzatora.
(P.S. priklad: 18W zarivka, elektromer mera 18W. Nezavisle na tom ci tam beha nejaky jalovy prud hore dole po vedeni, alebo hore dole kondenzatorom, to nikoho nezaujima)
Na "úsporu" byl specialista fricek12, ale jalovina je přeci jen vyšší dívčí.
Dík.