Topení - nemrznoucí směs na zimu
Dobrý den potřebovala bych poradit co přidat do vody v ustředním topení na chalupě. Plánuji pouze vikendové návštěvy a mám strach aby voda při nízké teplotě nezamrzla. Mám starší kotel ve kterém nelze přednastavit teplota ani samočinné zapínání.Děkuji Alča
Změna předmětu, původně: topení v zimě (sHpy00n)
Jak co pridat ?
Naliješ tam to, co do chladiče automobilu. Jednoduše vypustíš vodu z topení do nečeho kde lze merit objem. Jak budeš vedet kolik toho potrebuješ, zajedeš na benzinku, pročetš návod v jakým pomeru je potreba redit aby byla odolnost do - 10 st Celsia ? , -15 st Celsia ?
Nikdo neví jaká sibirská zima prijde. Nakoupíš, zaplatiš, naredíš, naleješ a tešíš se, že by to melo vydrdžet nejakej ten mráz.
Počas tech manipulací s vodou a tím sajrajtem, nejaké drobné čerpadlo by se zrejme hodilo. Asi ho nebudeš doma mít. Dobre udeláš když zakoupíš, pár metrú hadic by se také hodilo.
Vyjde to vše na nejaký peníz, no stále značne méne než prípadná oprava mrazem poškozeného kotle aneb topení.
Dobrý den,
automobilové produkty jsou jedovaté ale do topení zpravidla nejsou - jsou na jiné
chemické bázi, včetně aditiv. Je nutné zvážit, zda použít produkt na odebírání tepla (auto) nebo specielní produkt na přenos tepla (vytápění). Nejde přece jenom o to, jaké minusové teploty směs snese, než začne tuhnout.
Pozor hlavně na povolenou koncentraci koncentrát/voda,
kde řada předních výrobců čerpadel povoluje maximálně 15% koncentrátu !!!
Vypustit vodu do nádoby tak, aby se dala změřit a přefiltrovaná vrátit. To je jediné, kde bych s předchozím souhlasil, protože se tak ušetří jak za destilku, tak následné odvzdušňování. Pro přípravu nemrznoucí směsi bych ale nikdy nevolil "autové koncentráty", ale "teplovodní, radiátorové", jako třeba FRITHERM. Je to sice podobný princip, tedy glikolové báze, ale jsou rozdílně naladěny (u aut jsem neviděl měděné a mosazné armatury ...) a FRITHERM vyjde při stejné "mrazuvzdornosti" podstatně levněji.
Tedy:
1 - vypustit a změřit obsah systému (počítat s tím, že něco se nevypustilo)
2 - zvolit přípravek - koncentrát, vypočítat množství s rezervou podle velikosti obchodního balení (cca po 25ti litrech), částečně naředit vypuštěnou vodou, kvůli menší viskozitě a snadnější manipulaci
3 - dopravit do potrubí způsobem odpovídajícím provedení topného systému (nalít do otevřené expanze, čerpadlem natlačit do rozvodu...)
4 - dolít přefiltrovanou, nebo "slitou", dříve vypuštěnou vodou a její zbytel uchovat pro doplnění při odvzdušnění systému
5 - po dobrém procirkulování a odvzdušnění celého systému, pro jistotu přeměřit "mrazuvzdornost roztoku a ubrat se k zaslouženému a klidnému zimnímu spánku
P.S.: Co uděláte s teplou a studenou vodou a odpady
Dělal jsem to dva roky také na chalupě, ale pozor ta nemrznoucí směs žere těsnění. Dvakrát mi to byli utahovat prý se má použít jiné těsnění než běžné pro normální vodu !
Já to letos taky řešil, a bylo mi řečeno že klasický fridex či antifreeze nažírá těsnění a taky prý dost narušuje železné radiátory korozí.Existuje prý speciální přípravek do topného okruhu, je ale trochu dražší ( nechci kecat, ale 5 litrů něco kolem 2500 korun) .
Použil jsem Friterm od Velvany cena byla za 50 litrů něco přes 4 500 Kč. Záleží na koncentraci jakou požijete.
Friterm je přímo do topného okruhu a topenář říkal že to radiátorům nevadí jen ty těsnění mají být jiná.
Slyšeli jste někdy o tom, že se dá použít vyměněný hydraulický olej z nakladačů /bagrů/ ????
da se pouzit, napr. hlp46 je dostatecne ridky, s uspechem se vsak pouziva transformatorovy olej stoji kolem 100kc/l
Psal jsem o vyměněném, tedy použitém hydraulickém oleji, také se používá termín "vyjetý" a ten se nechá od nějakého bagristy sehnat i zadarmo.