Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rozvody topné vody v mědi - přesunutí radiátoru

ahoj,
v rámci rekonstrukci koupelny a záchoda mě čeká přesunutí dvou radiátorů, největší výzvou je posunutí napojení na rozvod otopné vody (vše relativně nové, v mědi). Pustil jste se už někdy někdo do toho sám a s jakým výsledkem?

Zatím jsem to nastudoval jen teoreticky a sekvenci činností vidím takto:
1. Vypustit otopnou vodu
2. Demontovat radiátor
3. Zkrátit otopné trubky
4. Dohrabat se pomocí fitinek k novému radiátoru, spojovat pájením. Samotné pájení se sestává z:
- Uříznout trubku
- obrousit otřepy
- Nasucho zkusit trubku vsadit do hrdla tvarovky, zkontrolovat stejnoměrnost mezery mezi trubkou a hrdlem tvarovky (desetinky mm)
- Očistit trubku až na čistou měď, stejně tak kartáčkem vypucovat hrdlo tvarovky
- Natřít trubku pájecí pastou s příměsí stříbra, zarazit do tvarovky, otřít zbylou pastu tak, aby koukal ven tak jeden mm
5. Plynovým hořákem začít nahřívat hrdlo tvarovky až do doby, než se pasta rozpustí a vytvoří stříbřitý prstýnek kolem hrdla tvarovky. Je potřeba nahřívat také trubku, nebo stačí jen tu tvarovku? Budu dělat průměry 15 a 18mm.
6. Přiložit pájku (SnAg) - stačí krátké ťuknutí, pájka se okamžitě rozpouští a kapilární síly ji vtáhnou do škvíry mezi trubkou a hrdlem tvarovky. Je nutno pájkou oběhnout celý obvod trubky a nebo se vevnitř rozteče sama?
7. Nechat zchladnout a po zchladnutí otřít zbytky pájecí pasty
8. na trubku určenou k výstupu vody z radiátoru napájet malý kuláček, aby bylo možné radiátor odpojit při pozdějším obkládání místnosti, aniž by bylo nutno zase vypouštět celou otopnou soustavu
9. Namontovat radiátor, napustit otopnou soustavu, odvzdušnit, sledovat pájené spoje, jestli neprokapávají
10. Když neprokapávají, obalit je mirelonem a mohou být zazděny, resp zasádrošovány. Následně obloženy kachličkami.

Uvítám a děkuji za jakékoliv vaše komentáře k tomuto!

Dobrý den,
jsem kutil, tedy ne profesionál. Posouvání radiátorů jsem dělal taky. Takže z mého pohledu je postup správný s těmito mými dovětky:
Bod 5 - nahřívám oboje v místě spoje, cínu dávám "přiměřeně" abych viděl, že je i na okraji tvarovky
( proto čistím u tvarovek i čela).
Bod 8 - 9 - nejdříve jsem nainstaloval radiátor a k němu dovedl trubky ( vč. tvarovek). K radiátoru mám
šroubení, které lze uzavřít na přívodu i zpátečce. Díky tomuto šroubení lze pak radiátor
odmontovat, bez vypouštění celého systému (lze topit a sádrošovat)

Je dobré si jeden, dva spoje vyzkoušet nanečisto jako zkušební vzorek aby jste viděl jak se pasta i cín po zahřátí chová. Pozor na zbytky vody v potrubí v blízkosti pájení. Pokud by tam byla, začne se odpařovat a spoj nebude nikdy OK. Já jsem u tohoto spoje ( napojení nového na staré vedení ) vždy pro jistotu hadrem vyzkoušel vnitřek trubky zda je suchý a pak ještě začal nahřívat před spojem (na starém vedení).

Jinak já jsem nainstaloval radiátory, napojil nové vedení (očištěné s pastou,atd.) a pak pájel spoj za spojem. Tlakovku jsem po zkušenostech dělal 1/2 hodiny. Když bylo vše OK, trubky u radiátoru jsem fixoval sádrou kvůli rozteči, odmontoval jsem radiátor a zazdíval trubky.

...to jsem se zas vykecal...

4a - Trubku profík uřízne takovým kolečkovým forrichtuňgem, ten nedělá otřep a nemusí se tudíž odstraňovat. Na tom řezáku je takový nůž, kterým se seřízne případné promáčknutí.
4b - netřeba se příliš zaobírat "pasováním", on tam ten cín zaleze všude.
4c - Na pucování trubky je spejšl taková ostrá "houbička". Vnitřek se pucuje kulatým ocelovým kartáčkem (něco jako puclauf) odpovídajícího průměru. Bacha, důležité je dobře očistit od prachu a zbytků malty, každé zrnko písku ničí naší práci a poteče to.
4d - není nutno odstraňovat přebytek pasty.
5 - Nahříváme jen tvarovku, asi tak ve prostřed spoje.
6 - Krátké ťuknutí asi nestačí, cín musí zalézt do spoje všude. Obvykle zmizí do spoje jeden až dva cm cínu - podle jeho průměru.

Kamarád topenář to dělá s cínem jinak (je potřeba spoj objet), používá relativně tenkou pájku, udělá na trubku z pájky kolečko - jakoby prstýnek, uštípne, posadí na tvarovku a zahřeje, ten cínovej prstýnek po celém obvodě hezky stejnoměrně zmizí. Jde o to, že si takhle nadělá x spojů a pak už jen zahřívá, ne že si jen přendaváš v rukou nářadí.

4b - za normálních okolností to pasuje "tak akorát", leda bys na rouru či fitinu hňápnul nohou.
6 - Netřeba obíhat (když to máš u zdi, tak bys jí musel zbořit), při správném nahřátí se to vcucne samo. Doporučuji hořák s pízo zapalováním přímo na butilku s plynem: JWKP01006.jpg . Opět zdůrazňuji naprostou čistotu spoje, zvlášť někde u podlahy a u díry skrz stěnu. Sebemenší pískové zrnko ve spoji zcela zhatí letování a spoj teče.

6 - s cínem obíhat není třeba, do spoje zateče sám (proto je tam nepatrné množství stříbra).
Přestává se prídávat cín až když se na spodní straně spoje začíná tvořit náznak kapky, když se to přežene tak se kapka jemným přetřením zbytkem drátu za tepla jakoby odčákne.

Ok, podívám se ve skladu, jestli tam nějaké zbytky trumpet najdu (je to velice pravděpodobné). Do Plzně jsem jezdíval za tetou (do Skvrňan) a za Pivem (do hospod). Něž jet do Prahy jestli by tě nevyšla levněji dvoumetrová štangle z Hroního Bachu, fitingy tam mají také....

nemaj. Horni bach(a obi a bauhaus, baumax sem jeste nezkusil) konci na 28mm a to je malo, tu 35 beru jako nouzovku, radeji bych tu 42. Okapova 80ka je zase uz moc. Fitingy dtto. Praveze tyhle velky prumery bezny nejsou. BTW na Skvrnanech(zadnich) sem narozenej a prozil jsem 19 let. Jo a lautensack a cernice maj dobry pivo, vo tom zadna.