Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Problem z komínom

Chcel by som sa opýtať na radu a skusenosti iných na problematiku môjho komína na dome. V dome bývama už 10 rokov a až na velké zimy ho vykurujem na prízemí krbovou vložkou z dymovodom 180 mm. Ten je napojený na komín z otvorom 14 x 28 cm. Celý komín je vymurovaný z Cdm tehly /dierovanej/ 12x12x24cm. Prechod cez strechu je potom zo šamotových tehal v dlžke 2m. Od ustia krbu je komín vysoký 5m. Steny komínu v izbe na poschodí svojím teplom vykurujú okolie, teplota muru asi 40 stupňov, ale prechod komína z izby na povalu /strop je z omietnutých dosák/ a z povale cez strešnu konštrukciu, sa mi zdá ako rizikové miesto požiaru. Nikde som sa nedočítal či sa komín môže stavať z Cdm tehál. Ako ochranu pred možným požiarom chcem komín z vnutra, od miesta prechodu medzi hornou izbou a povalou až po vrch komína vyvložkovať. Uvažujem vyrobiť hranatú rúru z nerezu a vsunuť ju z hora do komína. Rura bude o 1 cm menšia ako otvor komína a na konci ktorý sa bude vsuvať do komína bude pružný "golier" z nerezoveho plechu. Ten by mal ulahčiť posuvanie rury, jej vycentrovanie a tesnenie v otvore o 1 cm väčšiom.
Môže mi niekto poradiť, či toto navrhované riešenie nemá nejaké zásadné chyby? Ďakujem

Zdravím, riziko požáru do komínu závisí od jeho stavu, znečištění a používání.Komín by jste měl mít nepoškozený, omítnutý a obílený. Vymetací otvory musíte mít opatřeny dvojitými plechovými nebo betonovými dvířky, a musí těsnit. Nesmíte mít v komíně zazděné trámy.Jestliže se chcete požáru vyhnout tak čistit, čistit, kontrolovat a memít na půdě(hlavně kolem komína) hegeš. Nejsem si jistý ,ale vyvložkováním horní části komína můžete riziko požáru zvýšit,protože v mezeře mezi vložkou a komínem se budou usazovat pevné části nedokonale shořených spalin, dehet a saze.Já bych šel metodou častějšího čištění než napůl vložkovat.Jestli tam tu vložku prostě chcete tak se raději poraďte s kominíkem

Prosím, hoď sem statistiku, kolik požárů vzniklo od pavučiny...

I když si necháš starý komín vyvložkovat od specializované firmy, vždy tam nějaký prostor mezi vložkou a komínem bude, takže tvůj blábol je trochu mimo...

Samozřejmě předpokládám, že vše bude provedeno pořádně.

Nejsem si jistý, jestli se podaří utěsnit spodní konec té vložky tak, aby se tam nic nedostalo a jak to bude vypadat za nějaký čas.Chce vyvložkovat pouze horní část komínu( Ako ochranu pred možným požiarom chcem komín z vnutra, od miesta prechodu medzi hornou izbou a povalou až po vrch komína vyvložkovať.).