Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem odtranění vazných trámů u stávajícího krovu - budování podkroví

Zdravím rádce

rád bych se zeptal, nejlépe tesařů, jaké způsoby odstranění vazného trámu přicházi do úvahy v případě krovu na přiloženém obrázku.
Zeď pod pozednicí je 45cm, strop je povalovyý (trám vedle trámu), věnec není.
Plánuju stavbu podkrovních pokojů, proto ty trámy musí pryč.

Děkuju všem za jakoukoliv informaci.

Dušan

kdyby tam byl venec a pozednice kotvene, tak by to mozna slo, ale hambalky by nemeli na cem stat a klestiny by to nemusely udrzet, nevidim tam hrbenovy tam, ktery by konstrukci take zpevnil, nejlepsi bude prizvat tesare a vse posoudit na miste, nebylo by lepsi udelat podlahu podkrovi nad vazniky?

Na obrázcích jsou dvě varianty. Obě jsou o železe. Jinak se to nedá. Častěji děláme var01 protože umožní větší volný prostor. Popis už k tomu teď smolit nebudu, snad se to doufám dá pochopit. Nejasnosti vysvětlím.

EDIT: Jo a namaloval jsem to pochopitelně blbě. Ve var01 musí být vodorovná část ocelové konstrukce pod středovými vaznicemi protože je nese místo sloupků.

Delava se varianta 1. Jenomze se zelezna konstrukce kotvi do vence. Ten tam neni, tak ja bych do toho nesel. Doporucuji sehnat projektanta ci statika a snim to probrat. Je to cca rok, co si nekdo taky delal sam strechu a ta spadla v dobe, kdy tam mel dite.