SDK v koupelně - musí být dvojitý?
Zdravím a pozdravuji,
v koupeném domku s rozpracovanou rekonstrukcí je hotova koupelna do fáze obložení stěn sádrošem (lepeno "buchtama" na obvodovou zeď). Na SDK přijdou asi do výše 1.8m obkladačky.
Otázka č.1 : SDK je klasika 12.5 mm zelený a je pouze v jedné vrstvě, zatímco na webu Rigipsu doporučují provést dvojité opláštění. Je to pouze pro sichr a nebo je nutné, abych dal ještě jednu vrstvu SDK?
Otázka č.2 : Pokud je nutná ještě jedna vrstva SDK, jak ji spojit s původním SDK, když tento není na profilech, ale na buchtách? Stačí to spojit v celé ploše Herkulesem a nebo to musím prošroubovat a "nějak" chytit do obvodového zdiva?
Díky za radu.
Moas, (ne)potěším,
mám SDK 12,5mm bílý na profilech po 50cm. Na tom obklad do výšky 2 metrů. Již několik let bez problémů.
Ve Vašem případě bych nedával další desku, a spoléhal bych se, že to ty buchty udrží!!
Nestačím se divit, že se tu právě Vy přiznáváte k tomu, že máte v koupelně (viz. dotaz zakladatele vlákna) bílý sádrokarton! Zelený sádrokarton je přeci ošetřen speciální impregnací, která dovoluje jeho využití v náročnějších podmínkách se zvýšenou vzdušnou vlhkostí (koupelny, toalety, kuchyně).
Čtenáři by si měli dávat pozor na Vaše "zcestné rady".
A ono tam je nekde psano, ze to ma na zachode, v koupelne ci kuchyni? Staci jen cist a nehazet spinu na ostatni :o)
Zde.
Zde má bílý sádrokarton v kuchyni na stropě, který je jednoznačně vlhkostí exponovaným místem.
hm, my doma používám digestoř, slušně větráme, a vlhkost se udržuje okolo 55-60%.
Pokud se domníváte, že by i v kuchyni měl být inpregnovaný SDK, je to Vaše přesvědčení. Klidně si ho tam dejte..
Tam je jina diskuse. Ja reagoval na tuto a zde nic otom nepsal. staci jen cist.
Omyl, odkaz pana Zadrobílka vede na foto WC, které je vlhkostně exponovaným prostorem, tím spíše, když je společné v jedné místnosti s koupelnou. Viz fotoalbum v odkazu.
Moas:
Teď koukám, že to panu Zadrobílkovi před dvěma lety nestačilo a nadále vystavuje tazatele rizikům, protože prezentuje špatné technologické postupy skladby, včetně špatné materiálové volby.
Jednoznačně doporučuji načíst doporučení výrobců a jimi se řídit, tedy pokud to nechcete zaplatit dvakrát, díky takovým pseudoodborníkům, jako je pan Zadrobílek (skladník ze stavebnin).
Dobrý den, pokud máte buchty na výšku cca po 25 cm a na šířku cca po 41 cm ( deska 125 cm ), přikotvěte ještě sádru natloukacími hmoždinkami 6 mm. Okraj díry v sádře navlhčete, dřík se lépe zapustí. Použijte běžné obklady do 30 cm. Pak stačí jednovrstvé opláštění zelenou deskou. Při velkoformátových obkladech by měla být použita jiná deska, v případě na konstrukci dvojitě pláštěná a zhuštěny profily po cca 41 cm.
Těmi natloukačkami připevnit sdk desku k podkladu v jakých roztečích? Bohužel o množství a kvalitě provedených buchet se nedozvím nic, leda bych ten sdk strhal a to se mi moc nechce.
když už tedy budu chtít dát druhou vrstvu, mám ji přilepit k první? Nebo taky jen na dlouhé natloukačky?
Možná že jsem nepochopil, ale natloukačky samotné, nebo s velkoplošnou podložkou?
Pokud nevěříte pevnosti připevnění sdk ke zdi, zkusil bych udělat zátěžovou zkoušku přídržnosti..
Del, warez zde není vítán. (karel)
Příručka pro montáže sádrokartonových konstrukcí.
Při lepení desek jsem druhou vrstvu nikdy nemusel řešit. Osobně bych v tomto případě, pokud se stávající záklop při běžném zatlačení neprohýbá dal natloukací hmoždinky rozteč cca 25 cm, a po cca 41 cm, tak jako kdybych sádru šrouboval. ( správně by se sádra pod obklad měla kotvit stejně hustě, jako by to byl podhled ) Pokud bych znal kvalitu přilepení a věřil jí, tak bych hmoždinek dal méně. Prohýbá li se trochu např v místě spojů, lze to vyřešit montážní pěnou. Poklepem možná zjistíte, kde jsou buchty, vrtejte do nich. Možná mě někdo ukamenuje, že to není řešení podle katalogu, snažím se pomoci se stávajícím stavem. Bude li držet kotvení, nebál bych se na jednovrstvé opláštění po předchozím jednom tmelení s výstužnou páskou obkládat. Pokud bych musel dát druhou vrstvu, určitě bych ji kotvil, zda ji i slepit, to nedokáži říct, nemám zkušenost. K panu cukrarovi : bez podložky, deska se opravdu po zapuštění plastu a dříku zafixuje. Samozřejmě ji nesmíte zapustit do půlky tloušťky desky
Díky moc. Právě ta kvalita původního nalepení je něco, co těžko posoudit. Nejspíš mezi zeď a SDK nafučím montážní pěnu, dám i ty zatloukačky a na to ještě jednu vrstvu SDK. Vzhledem k tomu, jak diletantsky jsou udělány SDK ve zbytku domu (popraskané spoje, spoje přímo nad hranou futer atd.) si nedělám iluze, že by někdo tu koupelnu udělal pečlivě.
a ještě dumám, jestli by pevnější nebylo natlačit tam pár kartuší "tekutých hřebíků"...
Nic s tím nezkazíte, ale pěna je rychlejší, lacinější a pokud budou ve zdivu držet natloukačky, tak bych hned obkládal bez další vrstvy sádry. Snad pod sádrou není nějaká stará neoškrábaná malba, to by pak nedrželo lepidlo na sádru, pěna, ani tekuté hřebíky.
Bohužel se škodič z jiné dobré poradny přestěhovat i se, napodobuje můj nick. milan_cukrar.
Ale je to pro mě i trošku reklama, páč podle mě osvědčený postup po tolika letech je stále funkční a bez problému. To že výrobci doporučují je správné, já zase testuji co vydrží jiný systém...
Jen upozornění, jsem vedoucí skladu stavebnin.
Přeji hezký den.
Děkujeme za upozornění, opravdu si dáme pozor.
Nyní je čas na Vaši objektivní reakci a vysvětlení, jak to máte s bílým a zeleným sádrokartonem. Dosud jste nevysvětlil, co Vás vedlo k tomu, že porušujete technologickou skladbu doporučovanou různými výrobci. Fotky Vás bohužel usvědčují.
musíte lépe číst, je to zde napsáno...
testuji co vydrží SDK bílý....a nejen v koupelně, i na podhledech pod střechou...
někdo musí dělat výzkum...
Asi jste bohatý a za pár let to chcete zaplatit podruhé. Nicméně Vás to neopravňuje k tomu, abyste opakovaně nabádal ostatní k nesmyslným postupům.
Vážený pane, vy nevíte jak se chová SDK v mém prostředí, ale naprosto víte, že to budu předělávat.
proč bych nemohl ostatním poradit, to co mám osvědčené!!
Je na každém, aby se rozhodl, zdali se bude držet montážních postupů, nebo poslechne zkušenosti..
Pane Zadrobílku, jste jak zaseknutá gramodeska. Sdělujete lidem jen to co děláte a jak si myslíte, že je to podle Vás dobře. Uniká Vám realita, ignorujete doporučení výrobců. Znám podobného všeuměla a zapatil dvakrát mnohokrát a stejně si nedá říci. Kdybyse byl objektivní, tazateli byste odpověděl v souladu s doporučeními výrobce. K tomu klidně můžete doplnit Váš názor, volby, zkušenosti kladné i špatné. Ale takto opravu vystavujete lidi rizikům a potenciálním zvýšeným finančním vydáním. Ne každý je na tom tak dobře, aby mohl ztrácet čas testováním a tím, že to v případě nevydařeného testu zaplatí dopruhé. Pro příště tedy méně vykřičníků a více objektivity.
Přeji hezký večer.
Rozdil mezi bilim a zelenym je vtom (pokud pominu vyztuz), ze zeleny ma odolat zvysene vlhkosti po dobu 2 hodin a aby tomu tak bylo, jeste se musi natrit k tomu urcenou penetraci.
Zelený sádrokarton je již impregnovaný z výroby.
presto se doporucuje pred naterem pouzit specialni penetraci Jedna se oto, ze deska muze byt manipulaci poskozena, ma to ruzne spoje a podobne.
Tedy kacířsky - když natřu bílý sádrokarton penetrací, získám sádrokarton odolnosti zeleného?
samozrejme ze ne. zeleny sadrokarton ma jinou vyztuz
Myslím, že Zarniwúpovi šlo o to, že když se ten povrchový papír natře nějakou impregnací, stane se "vlhkuodolný" stejně jako ten zelený. Rozdílná konstrukce nikoho netrápí.
Ostatně zajímalo by mě, v čem je ten konstrukční rozdíl. Nějak jsem si ničeho nevšiml...
Rozdil je vtom, ze do bileho SDK se pri vyrobe do sadrove hmoty pridavaji papirova vlakna smerem po dilce desky. Zatimco do zeleneho se davaji skelna vlakna. Proto je pevnejsi. Hlavne je si treba uvedomit, ze zeleny SDK vydrzi pouze zvysenou vlhkost po dobu 2 hod. Tyto veci vam v obchode nejspis nereknou. To mate jak s cervenym SDK. Myslite ze bily hori? Nehori taky je pouzita pouze jina konstrukce a oddalito destrukci materalu zarem o nekolik minut.
Nesmíte si ze mě nic dělat, občas mám takovéhle "stupidní" otázky. Nevěřil byste, kolikrát se člověk takhle dostane ke skutečnému jádru problému.
Googlím jak hloupý, ale tuto penetraci se mi nedaří najít. Můžete mě prosím navést?
duvilax a naredit na "valeckovou" hustotu
Duvilaxů se vyrábí mrtě... tl.php
Na penetraci (bez dalšího rozlišení) se podle výrobce hodí více druhů. http://www.duvilax.sk/tabulka-pouzitia.php?lang=sk
Chytne na stěnu prolitou Duvilaxem malba Primalexem? Obkladačky nebudou až ke stropu...
To je zcestný nesmysl. Pod obkladačky se použije tekutá izolační stěrka, pod nátěr penetrace stejného výrobce jako barva. Takže při troše zdravého rozumu pod nátěr Primalex penetraci Primalex, pod Jub penetraci Jub, pod HET penetraci HET atd.. Netřeba si komplikovat život když to není nutné. Výše zmíněnou k tomu určenou penetraci bych tedy rád viděl.
Ahoj všem,
Ta dvojitá vrstva je nutnost, nebo jen doporučení? v koupelně 4x3m mám 1x 12,5mm zelený RB