Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Samovolné uvolňování sklíčidla u stojanové vrtačky

Dobrý den,

pořídil jsem si starší, robustní stolní vrtačku. Bohužel se často stává, že sklíčidlo při vrtání vypadne z kuželu, kterým je připevněné na hřídeli. Na kuželu jsou už známky lehkého opotřebení (otlačky, škrábance).
Zkusil jsem kužel i vnitřek sklíčidla vyčistit a odmastit lihem, bohužel to nepomohlo.
Vrtačku často používám spolu s křížovým stolem i pro frézování dřeva, při této práci dochází k vypadávání sklíčidla obzvláště často.

Dá se s tím něco dělat?

Děkuji za ochotu.

Vlasťa

No na vnitřku kuželu myslím problém nebude. Jestli jsou na vnějšku kuželu nějaké otlaky, tak vem pilník nebo rovný brousek a zkus ty otlaky - výstupky opatrně zbrousit do roviny aby nevyčnívaly. Stačí ,aby kužel "seděl" na nějakém výstupku a už je problém.

Povrchy skontrolované a v porádku. PILNÍK ?!!!, barbarství !!! maximálne jemný, nejjemnejší brusný papír !! a krída není dobrá rada, je moc hrubá, na kontrolu dosedáni použi lihem naredenej atrament.

Ohrát skličidlo na cca 200 st. Celsia, napr na el plotýnce a vrtačku zabalenou do plastového vzduchotesného obalu nechat zmrazit v mrazáku. Následne nasadit, narazit. Jak už potom nedrží, ten kužel je poškodený.

Joseph ta nerovnost může být i několik desetin mm... chtěl bych vidět, jak by jsi to tím nejjemnějším brusným papírem zarovnával. Tím to akorát olapuješ ( zaleštíš), ale nesrovnáš. Na zarovnání by ten papír musel být na nějaké rovné podložce, takže spíš jemný brousek , ale samotný papír je blbost.

Všechno špatně :-)
Vem sklíčidlo zasuň do kuželu a nenarážej. V nejvyšším místě zasunutí s ním pohybuj - ucítíš jestli sedí nahoře nebo dole.
Pokud to bude velký pohyb zaměř se na dolní nebo horní část kuželu. Jistě nerovnosti najdeš.
Poté při menším pohybu celý kužel popiš lihovým fixem, nejlépe černým, a sklíčidlo naraz. Místa kde kužel "sedí" najdeš lehce.
Všechny nerovnosti začišťuj houpavým pohybem jemným brouskem.
Pilník je hrubý a brusný papír brousí i to co nepotřebuješ.

Vrtačku často používám spolu s křížovým stolem i pro frézování dřeva

Tímto se ničí jak kužel sklíčidla tak kužel vrtačky. Sklíčidlo pro frézku má ještě upínací přípravek.
Radil bych koupit nové sklíčidlo nebo budeš muset kupovat nový kužel ve vrtačce.

Pánové, díky za ochotu a rady.

Nakonec jsem to na radu kamaráda, který totéž úspěšně řešil přede mnou, udělal takto:

- do sklíčidla jsem si nechal na soustruhu vyvrtat otvor o průměru 6,2 mm.
- do hřídele vrtačky jsem za pomoci zapůjčené soustružnické hlavy s upnutým vrtákem vyvrtal otvor pro závit M6 a stejným způsobem pak vyřezal závit.
- sklíčidlo jsem pak k hřídeli přišrouboval imbusovým šroubem M6 s pružnou podložkou.

Zatím to funguje ... :-)

Kecal - prosím Tě, o jakém upínacím přípravku pro sklíčidlo při frézování mluvíš?

Joseph - vrtačka má cca 80kg, to by asi mrazák nepřekousl ... :-)

Vl.

Když už jsi měl hřídel na soustruhu: na soustruh se upíná pod určitým úhlem (to ví soustružník) nástavec s malou bruskou,která kužel přelízne a je jako nový.Tak jsem to kdysi řešil já.
Pokud ti padalo sklíčidlo z kužele,tak je to známka toho,že nesedí rovně a vrták ti pak i nepatrně hází.Je možné,že ti to hází i teď.

No, já jsem tu hřídel na soustruhu neměl, protože se mi nechtělo rozebírat celou vrtačku. Jak už jsem psal, vzal jsem hlavu (sklíčidlo) ze soustruhu, položil jsem ji na základnu vrtačky, upnul jsem do ní vrták, nasměroval do něj hřídel (ta měla naštěstí už z výroby ve svém středu malý zápich, do kterého se vrták krásně zavedl), pustil jsem vrtačku na menší otáčky a vyvrtal díru.
Pak jsem vyměnil vrták za závitníky, na páku vrtačky jsem přivázal kus silnější gumy, aby mi hřídel neustále mírně táhla směrem dolů, odklopil jsem horní víko a tahem za řemen jsem pomalu vykroužil závit.

Šlo to jak po másle :-).

S těmi nerovnostmi a házením máte určitě pravdu, ale to zatím neřeším. Nepoužívám to na žádné superpřesné práce.

Vlasťa