Fotovoltaický článek z kalkulačky
Zdravím.
Nevíte, jaké má parametry článek z kalkulačky? Alespoň zhruba. Kdyby se zapojily sériově, tak se ten výkon asi nenásobí, nebo jo?
Díky
Zdravím.
Nevíte, jaké má parametry článek z kalkulačky? Alespoň zhruba. Kdyby se zapojily sériově, tak se ten výkon asi nenásobí, nebo jo?
Díky
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Nač sú ti parametre ? Stejne im prd rozumíš, Tvúj dotaz znejíci : " Kdyby se zapojily sériově, tak se ten výkon asi nenásobí, nebo jo? "
hovorí jasne že, né. Jak spájaš zdroje energie, výkon se SĆÍTA .. Sčítaní a násobení, není jedno a to samé.
Bylo by to nádherné, kdyby se výkony násobili, vyrešil bys svetovou energetickou krizi, nikdo by nemel obavy z toho, že zásoby ropy docházej.
Nebylo by válek v Iráku, Lybii. Taky v Iránu ?
V případě sériového zapojení se nebude sčítat výkon, ale výstupní napětí. Takže opět pešek. Musel by to dát paralelně.
Máš to hodne pomýlené. Že se sčíta napětí, nemá nic s možným výkonem, co zdroj je schopen dodat ...
Výkon a napětí rozdílne veličiny jsou. Nemám chuť doučovat absolútne základy fyziky, doplň si medzery.
U elektrických zdrojú, obecne, není vhodné paralelní zapájaní zdrojú.
Spúsobuje to veliké problémy, jaké, to si prípadne, taky dostuduj.
Trochu te navedu, ani jeden zdroj není identický, už malý rozdíl napetí zpúsobí tok proudu ze zdroje s vyšším napetím do zdroje s napetím nižším ... následne do toho vstoupí vnitrní odpor zdroje ....
Proste není to dobré a paralelní zapojováni zdrojú/článku, jak to jde, se neužíva, dáva se prednost paralelnímu.
Máš pravdu, popletl jsem výkon a proud. Výkon samozřejmě stoupne, když se zvedne napětí a proud zůstane.
A o spojování zdrojů vím, ale u solárních článků z kalkulačky bych to nehrotil.
No a co jako tím chtěl slabomyslný básník říci?! Snad to, že když změním jen jednu veličinu v známém vzorci, nic se nestane a výkon bude furt nebo dokonce pořád stejný? Na co ten vzorec potom máme?
PS. A proč by se výkony nebo cokoliv, co mám ve větším množství nemohlo násobit. Musí se jenom vědět jak. Když mám v jedné kapse tři koruny a v druhé taky, tak to dá rozum, že nemám korun devět ale...? Se dvěma korunami už by to bylo zajímavější...
Doslovný cintát, i s chybou, z odporného článku o fotovoltaice:
Áno, ani už nevím co píšu... Jasně ze se nenásobí. Jde mi jen o to, z kolika těch článků bych vytěžil 6V. Základy si dolním je mi 12.
Jen pro zajímavost, o účinku velice malých rozdílu napetí, z praxe.
Kovový predmet uložený do zeme reaguje s vlhkou zeminou a vytvorí zdroj. Ak je predmet dostatečne dlhouhý, zemina je všude kousek jiná, napetí jsou rúzna, teče jím proud. Jak je ten predmet, napr. potrubí na plyn, vodu, časem, tekoucím proudem, eletrolýzou dojde k narušení sten trubek. Proto se kovové potrubí pokrýva nevodivým povrchem, asfaltové vrstvy, plast.
Produktovody - plynovody, ropovody jsou stovky, stovky, tisíce kilometrú dlouhé vodiče .... samozrejme podelené na izolované úseky, ale bylo by zajímavé mit data o tech rozdílech napetí .... a detaily o spúsobech, jak toto mají ošetrené.
Jaké rozdíly napětí máš na mysli? Pokud je kov izolovaný, žádné napětí není přítomno, kde by se taky vzalo? Pokud se izolace poruší, a je v tom místě i vlhkost, dochází ke korozi působením elektrolytu, v závislosti na složení půdy a jejího pH, napomoci tomu mohou též bludné proudy das ist alles.
Pak existuje, v rámci ochrany, ještě "KO", což je zkratka a tato "KO" zabraňuje též korozi při porušení izolace.
PS. Co je to "KO" ti nemohu říct, je to tajný, musel bych tě pak zabít.
článek z kalkulačky má výkon nulanula prd,to by utáhlo tak leda digitálky. vem to radši ze zahradního osvětlení, na rozsvícení LEDky to stačí a podob. pokusy
Na rozsvícení LEDky nebo chod digitálek stačí i citrón a pár plíšků z mědi a zinku.