Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem RGB led pásky

nevite někdo jakym principem ovladat rgb led pasky na 12V DC?

pri 12V sviti každá barva nejvíce a snižováním napětí klesá svitivost až úplně zhasne?

Je potreba snižovat napětí nebo proud?

Nechápu pořádně ohmuv zákon takze budu rad kdyz by mi to někdo klidně vysvětlil. Domnívám se totiž ze přidáním odporu např. před červenou radu (R) ledek v pásku pouze snizim protékající proud ale napětí zůstane stále 12V...

Dekuju

zkoušel jsem nekolik pokusů s jednim 5cm led páskem...

snižováním napětí zdroje klesá svitivost (jas) ledek
ale pridavanim odporů do obvodu (ovládání proudu) nema vůbec žádný vliv na svitivost... :-(

dejme tomu ze 1metr led pasku spotřebuje 12W pri 12V napětí zdroje, tj 1A

odpor led pásku je tedy 12 ohmu

kdyz pridam pred led pásek odpor např. 988 ohmu, melo by obvodem protekat pouze 0,012A a pásek by svítit nemel nebo by mel svítit slabeji...

chápu správně?

jenže v mem případě po přidáním odporu i nekolik kiloohm pásek sviti stále beze změny jasu (testuju ale jen 5cm pásku, tedy 20x mensi odběr... )