Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Sadze na stenach po vykurovani z krbu

Svagor ma spravene vykurovanie domu krbom, co sa mi celkom paci a ak by som staval asi by som do toho siel. Pokial si pamatam su z krbu (alebo z komina) vedene do jednotlivych izieb "potrubia" a vyvedene tesne pod stropom. Co ma vsa zaraza je, ze ma okolie vyduchov v jednotlivych stenach pokryte ciernymi sadzami a kedze ma steny vacsinou nalicene na bielo neposobi to zrovna esteticky.
Da sa tomu nejako zabranit, napriklad zavedenim filtra na sadze pri mriezke vyduchu?

Neviem. Ale presne z tohto dôvodu sme my nakoniec krb vynechali, hoci sme už mali hotovú stavebnú prípravu aj s komínovou prechodkou.

Navštívil som rôzne inštalácie rôznych krbov. Všetky mali jedno spoločné - očmudené výduchy.
Ďalším dôvodom (pre mňa) bolo drevo - tiež nie je najlacnejšie, pokiaľ jeho cenu človek nacení objektívne (t.j. nie len cena za kubík, ale aj doprava, práca, manipulácia, (dis)komfort obsluhy).

Ešte jeden argument proti - neustála "cítiteľná" prítomnosť dymu v interiéry.

V zásade proti krbu ako dekorácii nič nemám, ale ako hlavný zdroj vykurovania má z môjho pohľadu výrazné nedostatky.

Bezdôvodne sa lokálne zdroje tepla, kachlové pece nelikvidovali. Presne pre tieto dôvody, sa tento zdroj špiny, presúval mimo obytný priestor, do kotolne ...

Ak si nekdo, kdo nikdy nevidel, nezažil realitu lokálneho kúrenia drevom,

- odpad z dreva, piliny, kôra, prípadne hmyz spod kôry
- popol
- občas dym, počas nárazov vetra alebo behom rozkladania ohňa
- občas sadze počas čistenia komína

v idylickej, romantickej predstave plápolájúceho krbu, tento strčí doprostred domu ... Co na to povedať ?

Komu není rady, tomu není pomoci. Však on na to príde časem, co učinil za blbinu .... :puff:

V podstate nie.

Neestetické tmavé plochy nie sú sadzami z komína. Sú to čiastočky sadzí uniknutých z krbu do ozdušia miestností a bežný prach, intenzívne prúdenie vzduchu teplovzdušného kúrenia, ich koncentruje okolo výduchov.

Riešiteľné tak o el. statickým odlučovačom prachu ... no kto by si to doma instaloval, nehovoriac o účinkoch narušenia rozloženia ionov, v ovzduší.
Vraj to dokáže s človekom pri dlhodobom pôsobení poriadne zamávať, migrény, pocit suchej sliznice, niekto dostane astmatický záchvat ....

Takže neriešiteľné ...

Presne rovnaký jav, tmavé plochy na maľbe, sú viditeľné taktiež u plynových topných telies, tkz. "gamatek".
Tie sa počas prevádzky nahrejú na pomerne vysokú teplotu 60-70 st Celsia a vyvolávajú intenzívne prúdenie vzduchu vo svojom bezprostrednom okolí.

Častejšie sa maluje ...