Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno A zase... otázky k zámkové dlažbě

Dobré dopoledne, chystám se pokládat zámkovou dlažbu, čekají mě betonářské práce. Dole na obrázku je vize, jak bych to celé chtěl rozvrstvit (zhutňování každé vrstvy vibrační deskou je samozřejmé). Honí se mi hlavou pár věcí, uvítám názory zkušených.

Dotazy:

1. Zámkovka bude v nechráněném, 3m širokém průjezdu mezi domkem a plotem. Obrubník pod plotem je jasný - dávají se i obrubníky z druhé strany (vedle domu)? Nebo se položí zámkovka až k soklu?

2. Kolik betonu musí být pod obrubníkem? Na netu jsem našel, že 20 cm. Není to zbytečně moc? A kolik cm obrubníku je nutno "utopit" do betonu - stačí 5? Zabetonování odvodňovacích žlabů udělat stejně?

3. Po dlažbě se bude chodit a dvakrát denně po ní přejede osobní auto. Dali byste kostky vysoké 6cm nebo raději 8 cm?

4. Spád dlažby od domku plánuju jednoprocentní (pokles o 1 cm na 100cm dlažby). Stačí to? Samotná příjezdová cesta k domku vede znatelně do kopce, takže voda bude mít sama o sobě tendenci odtékat.

5. Doporučuje se nechávat mezi kostkami spáru 3-5mm. Já myslel, že zámková dlažba už má na sobě výstupky, které ideální spáru zaručí - a kostky se tedy pokládají těsně k sobě. Pokud tomu tak není, existuje něco jako "křížky" používané s obkladačkami, zaručující stejné spáry i u zámkovky?

6. Vesměs se doporučuje před závěrečným zhutněním prosypat spáry křemičitým pískem. Na netu si pak hodně lidí stěžuje, že mají dlažbu poškrábanou. Tak jak to teda je? :)

Děkuji!

[img=/file/view/1716-obrubnik-png]http://kutilska.poradna.net/file/view/1716-obrubni k-png[/img]

ad 3 - bylo nám řečeno, že při pojezdu do 3,5 t stačí dlažba jen 6 cm, takže jsme poslechli a nemáme žádný problém

ad 4 - spád 1 cm na 1 m mi byl doporučen u zakopaného odvodu dešťové vody, takže u dlažby musí také stačit

ad 5 - možná u některých spešl druhů dlažby, určitě by na to bylo upozorněno na stránkách výrobce, já jsem takovou dlažbu ale neviděl, konkrétně naše má právě ty výstupky, takže se pokládala těsně vedle sebe

ad 6 - zase asi záleží na druhu dlažby, máme standardní povrch od Bestu a žádné škrábance od písku nezůstaly

Moas, určitě je více možností...
1) obrubník jen na jednu stranu
2) 5cm betonu pod je ok, páč si odpovězte, copak asi budu za zatížení na obrubák..
3) stačí určitě 6cm. Nejde o tloušťku dlažby ale o zhutnění pod dlažbou. (pokus položte na silnici metr zámkové tlouťka 4cm, co se stane? nic nezlomí se, páč má pevný podklad, když ale dáte metr dlažby 8cm na měkké podloží...???)
4) OK
5) dejte podle výstupků
6) položte dlažbu, uvibrovat deskou, zasypat (nemusí být křemičitý) pískem... on se tam dostane vodou, deštěm, několkrát přemetete a bude to OK

1. Zámkovku až k soklu. Obruby jen na jedné straně.
2. Dáváme 10 cm. Naopak beton vytahujeme výš, cca 5cm pod horním okrajem ze strany terénu, 10cm ze strany zámkovky.
3. Pro osobák 6cm vyhoví, na větší zatížení ale není stavěná.
4. Nestačí. Spád nejméně 2%, raději 3% a nehodlám o tom diskutovat.
5. Na doraz. K čemu jinému by jinak výstupky byly.
6. Hutnit zásadně deskou, s podkladní gumou a hlavně s rozumem.

To je k dotazovaným bodům. Zarazilo mne že si nikdo nevšiml chyby ve skladbě a nevím co si mám představit pod jemným a co pod hrubým štěrkem. Dlažba se klade do vrstvy pouze 4 - 5cm drobné drti frakce 4/8mm která se před pokládkou nehutní. Vrstva 15cm je příliš a bez hutnění by dlažba šla dolů. Dole by pak měla být drť 16/32mm.