Proti plísni?
Zdravím,
ráda bych se poradila s kutily o tom, co použít proti plísni pod dřevěnou podlahu. Renovujeme klasickou dřevěnou podlahu (která původně byla z prken, nyní dáme palubky), která bude ležet na dřevěném roštu. Rošt bude položen na hlíně. Pod původní podlahou, až přímo pod prkny, byla škvára, což vyhazujeme. Rádi bychom nechali pod palubkami vzduchové "polštáře", aby nehnily od spodní vlhkosti, ale na hlíně se shora tvoří tenká vrstva plísně. Uvažovala jsem, jak tomu předejít pod novou podlahou, například posypem hlíny tenkou vrstvou štěrku, nebo něco takového. Přítel uvažuje o posypu polystyrenem (ne desky, spíše drť), ale nevím, zda by i polystyren nechytil plíseň. Můžete mi poradit? Máte někdo zkušenost?
A je to určitě plíseň, nebo spíš houba? To by ještě scházelo taková dřevomorka..
No pokud tam není izolace , tak s tou vlhkostí bude problém. Pokud tam má byt sucho, tak hlínu vykopat, udělat izolaci a vybetonovat.Pak teprve položit prkna...Jinak se tam ta vlhkost bude pořád dostávat.
Izolace není, je to historická budova, která stojí kompletně na hlíně. Renovaci podlahy je třeba udělat co nejpřesněji podle původní podlahy, ale také tak, aby podlaha vydržela, proto tyhle mé úvahy. Vybetonovat by to moc dobře asi nešlo, jak říkám, na hliněném podkladu je celý dům, takže nějak nevím, jak by se to provedlo v téhle konkrétní místnosti. Uvažuju o nějakém vhodném podkladu. Pod rošt fólii, ale zase natáhnout fólii pod celou podlahu, když ta hlínu na povrchu plesniví se mi nezdá, možná by to spíš mělo nějak větrat (proto ta úvaha o štěrku, pod původní podlahou je škvára).
Co se týče té plísně, není to nějaké extra drama, ale kvůli vlhkosti se dělá slabá potrhaná vrstvička suše bílého sajrajtu (ne takové ty "výtrusy", vypadá to spíš jako posypané bílám pískem). Přiznávám, že netuším jak přesně vypadá dřevomorka, ale to bych neřekla, že by tam bylo. Původní prkna mají červotoč, ale krom toho vypadají obstojně.
Pokud to je historická stavba a je třeba zachovat původní ráz, tak to je něco jiného. Tam beton nebude to pravé. Pak zřejmě jedině použít hloubkově naimpregnovaná prkna. Mezi podlahou a hlínou nechat vrstvu pro odvětrávání. Ale stejně vlhkost a dřevo k sobě vzhledem k velmi dlouhé trvanlivosti nejdou. Ochranné nátěry je nutné po nějakém čase obnovovat a při tom vždy rozebírat podlahu?
Možná by to chtělo spíš kontaktovat nějakého pamatkáře - restauratéra, protože tohle bude asi chtít nějaký speciální postup a ošetření dřeva.
Že ti huba neupadne. A víš proč?
Podsyp je ta škvára, kterou chcete vyhodit. Na ní leží polštáře.
Měla jsem dojem, že polštář se říká tomu prostoru mezi trámky roštu, takže na tom ležet polštáře nemohou. Škvára je starší, než já, takže už opravdu nelze použít. Proto přemýšlím o štěrku.
Polštář je ten rošt ( trámy ), na kterém jsou prkna. Ta škvára tam slouží jako drenáž. Takže jestli tam nechcete původní škváru tak tam dát hrubý štěrk, zhutnit, na něj pod trámky izolační asfaltové pásy. Všechno dřevo by ale chtělo hloubkově naimpregnovat. Třeba tady http://www.sublima.cz/vyrobni-program/impregnace-d reva/.