Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pračka pere dlouho - může za to odpad nebo filtr?

Dobrý den,
máme doma pračku Hotpoint Ariston, která pere o dost déle, než by měla. Místo 1hod30min pere klidně 3hod. Už jsme ji 3x reklamovali, a prý je v pořádku. Dnes mi pán v obchodě říkal, že problém může být i v odpadu nebo ve filtru. Odpad máme speciálně zvlášť za pračkou. Když jsem se teď na odpadovou hadici dívala, tak podle váhy v ní je nyní voda (pračka prala před 3 dny), hadice je dlouhá cca 1,5m (pračka stojí 15cm od zdi s odpadem) a je napojena na ten „zobáček“ ve zdi, který je nyní ve vodorovné poloze. Přítel je nyní v zahraničí a já se v tom sama rýpat nechci. Tak jsem se chtěla zeptat, jestli ten odpad může mít vliv na to, že pračka pere o 100% déle než má. Jestli mám volat opraváře, nebo zase reklamovat. Já už si fakt připadám hloupě…
Děkuji za odpověď

V podstatě může, ale je to silně nepravděpodobné. Že by to odtejkalo tak strašně pomalu. Spíš bude zanešené topné těleso vodním kamenem, že to dlouho ohřejvá - ale jestli je to nová pračka, pak by to nemělo ještě být. Určitě reklamovat. Nebo jsem také viděl, že nebyl řádně otevřen přívodní kohoutek :-).

Zkušenosti opraváře:

1)ano, odpad i filtr. Pokud čerpání probíhá dlouho, je třeba prohlédnout syfon se zpětnou klapkou, čistotu filtru, volně průchodné odpadní cesty v pračce (zapomenutá ponožka...). Je-li hlučné čerpadlo - šup s ním do popelnice, nové stojí cca 200,-Kč+ DPH.
2)dlouhá doba ohřevu - při teplotě kolem 30st. se prodleva skoro neprojeví, u 90st. je markantní - změřit proud top.tělesa, spočítat výkon a porovnat s údaji pračky
3)případná tvrzení prodejce i servisáka o příliš studené vstupní vodě, odmítnout jako nepodstatné
4)dlouhá doba napouštění - prodleva je tím větší, čím je více máchání, vyšší hladina vody... (současně zpravidla špatně splachuje prášek) Odpojit hadici u pračky a odpustit do nádoby - posoudit průtok. Potom vyčistit filtry v napoštěcím ventilu pračky (jukni do díry po hadici, vytáhni kleštičkama filtr a vyčisti zubním kartáčkem manželky), pračkovém ventilu na zdi (vobě sejtka)