Samotné zřízení studny podléhá několika zákonům, takže bez povolení bych se do žádných větších akcí nepouštěl.
SANKCE:
Sankce pro fyzické osoby nepodnikající za přestupky proti vodnímu zákonu jsou od 1.8.2010 stanoveny přímo vodním zákonem. Například :
- Za odběr podzemních vod bez povolení k nakládání s vodami anebo v rozporu s ním se uloží pokuta ve výši násobku sazby 70 Kč za 1 m3 nedovoleně odebraných podzemních vod a celkového množství těchto vod, nejvýše však ve výši 500 000 Kč. Pokutu lze stanovit nejvýše za období 3 let předcházejících dni, kdy byl nedovolený odběr vody zjištěn. Sazbu pokuty lze snížit, jsou-li pro to důvody zvláštního zřetele hodné. Pokuta však nesmí být vyměřena v sazbě nižší než 25 Kč za 1 m3 nedovoleně odebraných podzemních vod. Nelze-li stanovit množství podzemních vod odebraných bez povolení k nakládání s vodami nebo v rozporu s ním, stanoví orgán ukládající pokutu množství odebrané vody podle směrných čísel roční potřeby vody podle vyhlášky, kterou se provádí zákon o vodovodech a kanalizacích. Není-li možné množství odebrané vody stanovit takovým postupem, stanoví je orgán ukládající pokutu odhadem; přitom vychází z účelu použití odebrané vody a místních podmínek.
- Za zřízení vrtu pro využívání energetického potenciálu podzemních vod z nichž se neodebírá nebo nečerpá podzemní voda bez souhlasu vodoprávního úřadu, lze uložit pokutu do 100 000 Kč.
- Fyzické osobě která nezajistí zneškodnění odpadní vody akumulované v bezodtokové jímce lze uložit pokutu do 50 000 Kč. Kdo akumuluje odpadní vody v bezodtokové jímce, je povinen zajišťovat jejich zneškodňování tak, aby nebyla ohrožena jakost povrchových nebo podzemních vod, a na výzvu vodoprávního úřadu nebo České inspekce životního prostředí prokázat jejich zneškodňování.
- Osobě, která neumožní vodoprávnímu úřadu nebo České inspekci životního prostředí kontrolu tím, že neumožní vstup či vjezd na pozemek nebo vstup do objektu, neumožní odběr vzorků, neposkytne požadované doklady, údaje a vysvětlení, nebo v potřebném rozsahu při provádění kontroly nespolupracuje, lze uložit pořádkovou pokutu do 200 000 Kč. Pořádková pokuta může být uložena i opakovaně. Úhrn takto uložených pořádkových pokut nesmí přesáhnout částku 2 000 000 Kč.
- Prohřešky proti stavebnímu zákonu jsou řešeny podle stavebního zákona.
Pokuta za nepovolenou stavbu studny činí pro stavebníka až 100 tis. Kč, pro provádějící firmu až 500 tis. Kč. Odpovědnost za přestupek zaniká, jestliže stavební úřad nezahájil řízení do 1 roku ode dne kdy se o přestupku dozvěděl, nejpozději však do 3 let ode dne kdy byl spáchán.