Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Drenáž a podzemní voda

dobrý den, začal jsem dělat drenáž okolo domku. Mám vykopanou díru podél jedné strany domku pod základy - zhruba 1,2m... Teče tam celkem dost podzemní voda...,. Když tu vodu odčerpán a všelijak se ji snažím odstranit z díry - což jde velmi obtížně - během chvíle je tam opět. Jak se v takovýchto případech postupuje? děkuji za odpověd

Teče tam celkem dost podzemní voda

- je to spodní voda, v udanej hlbke je to prirodzený, normálny stav u 1/10 uzemia republiky. Zaleži na danej lokalite, ale je veliká pravdepodobnost že bez neprimeraných nákladov, možnost vodu nekam odvést ... jednoducho není ...

Proste je nutné se stavu prispusobit. Nad prirodou zvítezit nejde ...

Zrovna tady čtu, jak Karel Roden rekonstruje zámek, který je hodně vlhký a dělá tam nějaké "anglické odvětrávací dvorky", nějaké šachtičky, aby to prostě vysychalo přirozenou cestou. Anglické dvorky slyším poprvé!

U nás, okolo obvodových stien kostola odstránili zeminu v šírke asi 0.5m, do hlbky, kde bola úroveň terénu v čase jeho výstavby.
Samozrejme dnešný terém je cca 0,8 m vyššie. Neco ako kanál, bočné steny sú betonové prefabrikáty, prekryté je to nekde kamennými deskami, nekde matným nerezom. Esteticky to neruší. Vraj to má odvetrávat vlhkosť. Nejaké zázraky sa zatiaľ ale nedejú....
No uvidíme, o 2-3-5-10 rokov. ... :puff:

Ten rozhovor s Rodenem jsem shodou okolností četl taky, kvůli shodnému vztahu k vínu. Anglický dvorek tak jak ho známe a užíváme dnes slouží k osvětlení a odvětrání suterénních místností a prostor. Je to návrat k moudrům našich dědů a pradědů. Tehdy byl každý prostor pod úrovní terénu odvětrávaný buď přímo okénky, nebo systémem větracích kanálků. Odklon od těchto tradic nastal po druhé válce a mám na to svůj dosti vyhraněný názor.