Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vyhlaska 50

Muzu mi zde prosim nekdo znaly rict jaky postup a zda lze vubec ziskat osvedceni o vyhlasce 50
tedy abych mohl sam vykonavat elektrikarske prace ?
predem dik za uzitecne rady

Aby ses mohl elektrikařinou živit, musíš mít zkoušku z Vyhl.50/78 Sb. podle §6 pro samostatné opravy elektrospotřebičů a podle §8 pro zhotovování elektroinstalace, rozvaděčů atd. dodavatelským způsobem. Předpokladem pro připuštění ke zkoušce, je elektrotechnické vzdělání v taxativně vyjmenovaných oborech a následná odborná praxe v délce, podle dosaženého vzdělání (vysokoškolák elektro 1rok, vyučený elektro 3 roky ...). Dále musíš mít zdravotní způsobilost,ale to je v pohodě. :-)
Ty elektro předpisy fakt nejsou jednoduchý na úplné pochopení, které je předpokladem pro jejich správnou aplikaci. Znám pár chytrých, velmi šikovných, pečlivých a zodpovědných lidí a věřím, že k takovým patříš i Ty, kteří dělají s elektřinou, ale přes jejich nesporné kvality občas narazím na jejich principiálně špatné řešení, které vychází právě z absence jejich teoretických znalostí. Nemyslím, že elektrikařina je zcela jednoduchý obor, ale má mnoho oblastí, ve kterých se každý najde. Tím je také úžasná.
Neznám Tvoje možnosti, ale doplnit si vzdělání formou nějaké rekvalifikace, to asi jde. Potom nastudovat zejména bezpečnost práce na el.zařízeních pod napětím, bez napětí, perfektně zvládnout všechny systémy ochrany před nebezpečným dotykem, ne jen ty, které jsou běžné, prokázat příslušnou praxi v oboru, pod vedením člověka s §6 a víc a už upaluj na školení a zkoušky před komisí, kde sedí i zástupce IBP/IT, energetiky...
Takový je, myslím, aktuální postup.

Na upozornění ŽÚ (odborný zastupič zemřel) a V rámci ordungu v papírech jsem na začátku roku zašel na ŽÚ
a ZDARMA nechal vystavit živnosťáky nové.
1. Druh živnosti:
Ohlašovací volná:
Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona
(na základě předloženého tiskopisu jsem zaškrtal asi 6 oborů,
bych vlastně legalizoval činnost, která dříve nebyla vůbec zákonem podchycena, nebo byla jinak definována).

2. Druh živnosti:
Předmět podnikání:
Výroba, instalace, opravy elektrických strojů a přístrojů do 1000V
Ohlašovací řemeslná
Ohlašovací vázaná - odborný zástupce: ing., revizák(dnes mrtvola)

Původně jsem chtěl 2. zrušit (tudletoto již nedělám a nového zastupiče jsem nechtěl shánět)
Úřednice sdělila, že pokud donesu 8 daň. přiznání (nemusí jít po sobě), kde je tento předmět uveden, nepotřebuju zastupiče.
(řek jsem si - proč ne, kdoví jak bude...)
A vydala papír na druh živnosti:
Výroba, instalace, opravy elektrických strojů a přístrojů, elektronických a telekomunikačních zařízení
Druh živnosti: Ohlašovací řemeslná

K čemu mně 2. vlastně opravňuje?
(už jen tak ze zájmu)

Kdo si dneska nechá něco opravit?Sám jsem s tím seknul před 10ti lety.Většinou dneska ty šmejdy odejdou po 3 letech provozu a je lepší koupit nový spotřebič než vrážet do opravy starého.Občas mi nějaký známý zavolá, jestli bych se mu nekouk třeba na video.Ze servisu ho vyhodili že videa nedělají a nebo, pokud chce zjistit závadu, bude to stát, plácnu, 1000 korun.Přijedu, vyčistím, vezmu 200 za naftu a kilčo na cigára.Známej je rád že video běží, a já si vydělal stovku.
Má cenu do opravy vrážet víc peněz?V bazaru se videí povalujou tuny :-):-):-)