Hmm, zajímavý odkaz na "minium" mne utvrdil v prospěšnosti tohoto nátěru
(volně cituji): "... reakce s železem a jeho kysličníky, na "olovnatany", je principem antikorozní ochrany základních nátěrů...při neopatrné manipulaci dochází k otravě olovem ... karcinogenita byla v laboratorních podmínkách zjištěna u zvířat, u lidí nebyla prokázána...".
Ano, obsahuje množství olova, které je ale podstatou antikorozní ochrany "pokovením netečným kovem", snadno korodujících ocelových částí. To ale já přeci od nátěru očekávám , Co naopak neočekávám, je to, že bych neprůmyslovým, tedy miniaturním množstvím, nějak ovlivnil rozšíření olova v přírodě. Pokud tedy někdo nebude na mém podvozku, opatřeném pouze základním nátěrem, svačit, nic se nemůže stát. Pamatuji-li se dobře, výrobce suříkové barvy v návodu nabádal, že do 1 měsíce musí být tento základní nátěr, opatřen vrchní barvou (syntetika), čímž dojde k uzavření systému nátěrů. Navrch se potom dávaly nátěry, tlumící jak vibrace, tak mechanické otěry...
Dnešní barvy jsou sice "ekologické", ale svojí podstatou neposkytují takovou úroveň dodatečné ochrany. Základ ochrany auta má být z výroby, smáčením ještě holých karosérií.
Výsledek? Suřík na opravy ano - účinná aplikace i na neúplně odrezený povrch, snese i nedokonalé odmaštění, ale zodpovědně pracovat, jako s jedem .