Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Venkovní elektrika

Zdravím, potřeboval bych radu nějakého elektrikáře. Chci do zahrady zavést elektriku a to od baráku přes celou zahradu do dřevníku. Chci tam mít 1 dvojzásuvku a vypínač na světlo. Potřeboval bych vědět, jak hluboko má být kabel, který povedu v husim krku, jaký typ kabelu s tím, že maximum tam bude zapojený středně velká el. sekačka a jaké zásuvky a vypínač. Zřejmě půjde o nějaké to IP. Zapojovat to bude elektrikář, ale chci být připravený. Děkuju za rady.

Jednak nepíšeš jak to bude dlouhé, ale bude to chtít jističe, rozvaděč, zemnící tyč, kromě těch zásuvek světla a vypínače. Většinou se ukládí do hloubky 70cm...ale někdy i hlouběji. kabel CYKY 3x2,5 nebo 3x4mm2 to záleží na délce.
Ale místní elektrikář bude vědět...

Tak délka bude cca 35m. Mělo by to jít z rozvodky z baráku, ale to nevím jistě. Tak zatím asi jen natáhnu husí krk, protože budu kopat vodu, tak abych nemusel kopat dvakrát. Voda jde taky cca těch 70cm, tak to stahnu v jednom. To by nemělo vadit když to bude vedle sebe, ne? Nebo je na to nějaká norma?

kabel se nerve do husího krku ale rovnou do země. Jedině že by jsi to protahoval traktorem....na 35m bych dal alespoň 3x4mm2.
To že to půjde z rozvodky v baráku nic nemění na tom že to musí být na konci uzeměno, jištěno a chráněno chráničem...
a koukej si sehnat toho elektrikáře...než začneš kopat...

P.S.: Vona taková zeměkoule, to je příjemný chladič a trubka taky něco stojí - v tomto případě bych ty prachy investoval do průřezu...

Uložení kabelu v souběhu s vodou - odstupová vzdálenost tuším 0,6m(?)
Nejmenší povolený průřez do země - tuším 4ka (?)
Uzemění na konci, jasně - použít výkop...

- Pokud bych to dělal a nepoužívám to běžně, mrknul bych do norem a jistě spočítal úbytek napětí a impedanci. Jistič tohoto vývodu už na začátku a chránič na konci, to je samozřejmost jak bezpečná, tak praktická: "hele,zapoměl jsem tam zhasnout - vypnu to doma v rozvaděči, ať se neplácám ve sněhu v pižamu a pantoflích, v noci sněhem"...

"Kolezi" mají pravdu. Zavolej elektrikáře a zatím kopej, kopej. Jo a taky si po večerech počti, jak se tady v zimě řešily příspěvky se zamrzlou vodou a popřemýšlej o hloubce výkopu pro vodu, ať nezapláčeš :-).