Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Vratná pojistka (polyswitch) místo nevratné

Prepalil jsem pojistku v ampermetru :-)
byla tam 250V 500mA rychlá nevratná

objevil jsem :-) ze existují i vratné pojistky, je mozne je pouzit namisto te co tam byla?

nasel jsem si vratnou v eshopu na 500mA ale prodejce neudava max napětí... v datasheetu pisou neco o 60V max, ze by byl problem v tomhle? A mozna i v čase reakce - ze by byly vratne pojistky moc pomale?

Jinak bych nevidel duvod proc by vyrobce ampermetru nepouzil vratnou pojistku....

Jinak bych nevidel duvod proc by vyrobce ampermetru nepouzil vratnou pojistku

Pojistka 500mA, rychlá nevratná = pojistka tavná. Výrobca nepredpokladá že vôbec nastane stav ktorý poistku "aktivuje", teda dojde k jej prepáleniu. Tento stav je pre merací prístroj výnimočný, nevedno zda nedôjde k jeho poškodeniu, je to neco jak bezpečnostný pás v aute. Pás te ochráni za istých okolností, no rebrá polámané mať múžeš a kopec pohmoždenin.

Opakovanie poruchového stavu je neakceptovateľné, je isté, že merací prístroj už neslňa požadované parametre presnosti a spoľahlivosti.

To je dôvod proč ..... :puff:

aha, myslel jsem ze se vrati zpet sama jakmile vychladne. Neco jako automaticky se nahazovací jistic.

Jestli ale neni rychlá, pak je vyber jasný. Dik.

PS: Multimetr funguje snad spravne, pojistka shorela hned. Meril jsem totiz ampermetrem zkratovy proud v tuzkove baterii. Netusil jsem ze vyjde v radech nekolika amper :-) Ponauceni pro priste :-)

pojistka shorela hned

V elektronike neexistuje pojem HNED, v elektronike sa meria čas, piko/nano/micro/mili-sekundy.

Co je pro tebe HNED, teda mžik, mrknutí oka, múže být v reále, 200-800 milisekund, čas dostatočný na zničenie akéhokoľvek elektronického/elektrického zariadenia.

zkratový prod baterek je řádově Ampéry, například *cvek* tedy ta nejtlištší 1,5Vbaterie dá bez problémů 6A zkratově.
Proto se měří na rozsahu nejvyšším pokud možno 10A což bývá většinou sapostatná zdířka. Tužkovka dá klidně 3A zkratově.
Nedoporučuji takto zkoušet akumulátory, to by multimetr opravdu nemusel rozchodit.
Zkratový proud vpodstatě udává vnitřní odpor zdroje. U vybyté baterie vnitřní odpor vzroste, a baterie se jeví jako vybitá, (není schopna dodat výkon, protože se převážná část vlastního napětí ztratí na vnitřním odporu)..

po vymene pojistky vse šlape.

Ten muj zabiak 1.3V 2700mAh NiMH od Sanyo mel ve zkratu asi 5.2A
Velmi nizky vnitrni odpor na AA baterii.

Davam si na to ted uz bacha :-)
Hlavne nesmim asi nikdy pustit vetsi proud jak 10A do te treti (10A) zdirky na multimetru. Pisou ze je unfused takze bych aso znicil cely pristroj...

Nebo si pro jistotu pripajet pojistku 10A i na tento okruh?

Upozornuji, ze NiCd aku daji, i v AA velikosti _VYRAZNE_ pres 10A a Lithiovy baterky bez ochran nejspis odejdou do elektronickyho nebe, ovsem se znacnym pyrotechnickym efektem.
Zdroj se totiz takhle nemeri. Ten se meri tak, ze se pripoji k promeny zatezi, pripoji se soucasne A i V metr a meri se. Pro idealizovany zdroje s konstantnim vnitrnim odporem je VAcharkou primka.

Zkousim namerit vnitrno odpor mene amaterskou metodou. U stare 9V baterie jsem nameril v zatezi (v obvodu je 215 ohm odpor) napětí 5V a bez zateze 9.1V

Vnitrni odpor tedy vypocitam jako (9.1-5) / I pri zatezi

Problem mam ale s tim AA Ni-MH akumulatorem. Bez zateze ma 1.306 V a po zapojeni stejneho 215 ohmoveho odporu je napěti na akumulatoru stale 1.306 V ... nechapu to. Jestli meřim spravne tak by mel nulovy vnitrni odpor...

Porstup vypoctu mas dobre:-) a ta baterka je vicemene po smrti.
Problem je, ze nemeris spravne. Odpor +- novyho a nabityho NiMH bude malej, pac dava do zkratu jednotky amper. Do toho tvyho odporu, co sem to tak cvicne hodil do kalkulacky tece 6mA. Tos ho teda moc nezatizil... No a prihod k tomu nejakou presnost mereni (ty milivolty na tomhle rozsahu:-) kdyby ten merak mel 1% tak je dobrej. A drahej) a sme doma. Zkus neco jako 2-5 ohmu, to uz bude zajimavejsi.

Sanyo Eneloop mají ve velikosti R6 povolen maximální provozní vybíjecí proud 8A. A na všech akumulátorech je jasně napsáno, že se nesmí zkratovat!
Ergo, dotyčný je...pííííp, nebo hledá vhodný způsob kandidatury na Darwinovu cenu...

Dotycny elektrice nerozumí, ma jine veci na praci, ale v case volna se ji pomalinku učí :-)

Jsem rad za kazdou radu.

Prijde mi rozumnejsi a smysluplnější dozvedet se alespon neco, i za cenu hloupych otazek a komentaru typu "jsi lama", nez cely zivot delat jen jedinou vec a nikdy si nerozsirit sve obzory.

Literatura existuje, vzorecky taky, ale bez jejich aplikace nemaji zadnou informativni hodnotu. Nebudu se ucit memorovat vzorce bez ucelu, rad si chci vsechno osahat a vyzkouset :-) Proto me napr. prekvapi, kdyz namerim hovadinu :-D

2 bahno: Diky

Literatura existuje, vzorecky taky, ale bez jejich aplikace nemaji zadnou informativni hodnotu. Nebudu se ucit memorovat vzorce bez ucelu, rad si chci vsechno osahat a vyzkouset

Ehm, bez teorie není praxe! A je naprosto jasné, že jste odpůrcem jakéhokoliv vzdělávání a vaše snaha "Rychle a snadno!" je v této oblasti až nebezpečná!

Nebudu se ucit memorovat vzorce bez ucelu

Jistě! Je přeci lépe jak čtyřletý chlapeček a budík, že?