Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Darling 100 jak rozběhnout

Prosím, netuší někdo, jak rozběhnout, po více jak roční pauze, čerpadlo. Pravděpodobně Darling 100, dost těžko se to dá přečíst. V chalupě nešla přes rok elektřina, takže Darling neběžel. Jinak čerpá vodu ze studně - sací koš. Darling běží, zvuk je v pořádku, ale vodu netáhne nebo jen velmi slabě a nevytáhne. Děkuju moc!

No byla jsem přesvědčená, že se musí zalít, jako pumpa. Ale za boha jsme nenašli kudy :(. Bylo to úplně bez vody, takže to klidně může být zarezlé nebo zanesené, ale než pořídíme nové, tak bychom potřebovali aby tohle tak půl roku běhalo...

Na čerpadle v místě, kde je přišroubovaná trubka od studny by měla být matice, ve které je zašroubovaná druhá s pérkem a pod ní ventilek. zašroubováváním a povolováním tohoto šroubku se seřizuje množství přisávaného vzduchu. Zkus tuto matici opatrně vyšroubovat a přes trychtýř lij vodu, dokud to jde. Pokud je vadný koš tak to nepůjde, ale asi půjde.:-D
A máš to v návodu str.11 odst. 2

Ad ventilek, OK, vymontuju a prohlídnu. Co se mě týká, já bych to klidně nechala běžet dokud se sám nerozpadne, ale manžel chce děsně nový. Fakt je, že Darling v chalupě dělá pěknej rachot a natáhne tak jeden a půl nádržky wc, a spotřeba eletriky asi taky nebude košer, ale dokud slouží a hlavně v tom totálně prosáklým kamenným sklepě... Navíc se dá právě udržovat za pár korun a je takovej blbovzdornej, že to snad zvládnu i já. Už se vidím, jak opravujeme Grundfos.

Těsnění tam máš jedině okolo hřídele čerpadla co jde k motoru. Je to matice, pod kterou je těsnící provaz. Pokud by to moc kapalo, tak jen matici dotáhneš. Pokud bys provaz měnil, tak podle návodu zaříznout kolmo nejlépe lámacím nožem. Jinak po rozdělání čerpadla jsou těsnění papírové kroužky mezi jednotlivými stupni.To ale asi řešit nebudeš.

Jen doplním předešlé...
1.Při pokusu o první "natažení" vody doplnit trubky až k čerpadlu(je už starší) a ucpávku na hřídeli při čerpání namáčet(polévat) vodou. Zvýší se tím sací schopnost vodárny.
2.Přítlačná část ucpávky je litina(obr 1, pozice 8, viz návod) a nevydrží silné dotažení, proto je dobré při silném kapání doplnit nebo úplně vyměnit ucpávku.
3. Při prvním pokusu o nasátí vody otevřít po chvilce sání kohoutek vody. Pokud utíká(trošku) vzduch vodárna saje.

já rozbíhám čerpadlo tak, že odšroubuji šroub na zalití, pustím čerpadlo, naleji tam přes nálevku cca 1l vody, vypnu a než se zastaví leji stále. tím se zavodní. Zaštoubuji nalévací otvaor , překonrtouluji utaření příruby sací, jestli není uvolněná aby neřisávala vzduch. A pustím čerpadlo. Pokud je samonasávací /viz manuál/ mělo by během minuty až 2 nasát vodu samo. Pokud ne je nutno překontrolovat sací potrubbí a hlavně koš. P.S: neklesla vám voda ve studni? jak je to hluboko??? odpovídá vzdálenost od hladiny vody ve studni k sání, sací výšce čerpadla??