Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Plesne v novostavbe

Ahojte.

Dnes som úplne náhodou objavil v novostavbe plesne. Budova je dvojpodlažná. Plesne sú v troch rohoch na prízemí a ťahajú sa od podlahy smerom hore do výšky cca 40 cm.

Miesto výskytu číslo 1: v kuchyni, za kuchynskou linkou. Linka je do tvaru "L".

Miesto výskytu číslo 2: v pracovni, v dvoch rohoch, v ktorých sú skrine.

Všetky rohy sú vonkajšie. Jeden roh je severovýchodný. Druhé dva sú juho-juhozápadné.

Múry sú HELUZ Family 50, lepené penou. Vonkajšia omietka vápeno-cementová, cca 2-3 cm. Vnútorná omietka je sádrová, cca 2 cm. Bez dodatočného zateplenia. Okná plastové, trojsklo.

Je normálne, že sa v novostavbe vyskytnú plesne? Môžem dúfať, že je to len jednorázová záležitosť, keďže ide o prvú zimu?

Ďakujem za všetky postrehy aj za prečítanie.

Pilote, zdravím,
koukám na fotky, zeptám se, není tam obvodová zeď zalomená? Páč koukám na P1000851, a tam v rohu je dost malty. není to kriické místo? Nebo je jich více?...

Každopádně se domnívám, že v rohu je špatná povrchová teplota..Neproudí tam teplý vtzduch, aby ohříval stěnu zevnitř. Je to za skříní a za linkou...

Blabá rada, ale moje, zateplit venkovní stěnu na rozích, udělat to jako plastickou ozdobu, šambránu...
nebo v rozích nedávat nábytek...

Zdravím a bylo krásně minulý týden u Vás....

Srdečne zdravím pán Milan a ďakujem za reakciu.

Ak myslíme ten istý roh, tak tam sa plesne neobjavili - je to miesto, kde nie je žiadny nábytok.

Ak máte aj fotku P1000854, tak ten roh (bližší) je najhorší.
Vzdialený roh v tej istej miestnosti má plesne tiež, ale len pár cm štvorcových.

Ďalšie zlé miesto je na fotke P1000851 - je to najvzdialenejší roh; napravo od otvoru na okno.

Zatiaľ sme presunuli nábytok v pracovni, aplikovali SAVO a sušíme elektrickým fukerom (po česky asi přímotop).

Kuchyňa je horšia - je to v rohu za linkou, linka sa spája do L. Zatiaľ to vyzerá tak, že sa bude musieť demontovať takmer celá. Najradšej by som ošetril len tú časť, ku ktorej sa dostanem popod linku (cez odstránený linkový sokel), no obávam sa, že si prípadne takouto nedôslednosťou vyrobím o pár týždňov plesne znovu.