Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Věcné břemeno chůze a jízdy a jeho zrušení.

Dobrý den. Můj soused má přez můj pozemek věcné břemeno chůze a jízdy, protože nebyla jiná příjedová cesta k jeho domu. Nedávno na louce u jeho domu postavily nové rodinné domky a tím pádem i zvnikla nová příjezdová cesta. Jak mám postupovat o zrušení toho břemene jízdy, když si soused může vybudovat svůj vjezd? Ze sousedem není moc řeč, protože se mu do budování svého vjezdu moc nechce.

Ještě jsem zapoměl dodat že při tvoření projektu té ulice si můj bývalí soused ten vjezd oběhal, tak při stavbě té cesty se stím vězdem počítalo. Tak sousedovy stačí zbourat kus plotu a udělat vrata. Bohužel než tu cestu žačli stavět tak soused zemřel a jeho paní ten dům prodala a odštěhovala se k sestře na Slovensko.

Přesně tak, viz 1. př. Pokud nedojde k dohodě a soused nebude souhlasit se zrušením rozhodnout může pouze soud. Obdobně věcné břemeno i vzniká, tedy nemusí to být nutně dobrovolný závazek. Ovšem, moudří říkají, že : "I špatná smlouva je lepší, než právoplatný rozsudek" a " K soudu se chodí pro rozsudek, ne pro spravedlnost"... Doporučuji domluvu a smlouvu i za cenu, že sousedovi nějak pomůžete, pokud souhlsí, ale je to nad jeho síly...