Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknuto Autobaterie dobíjení bezúdržbové, její zalepení

Ahoj,
byl jsem nucen zakoupit novou autobaterii, která tak jako minulá je bezúdržbová, soudím podle toho, že nemá zátky, kudy by se dala dolévat voda a kontrolovat hustotu.

Dá se tato baterie dobíjet? Jak se pozná, že je nabitá, když nemůžu měřit hustotu?

No a tu původní jsem se snažil rozebrat a vypáčil víčko, které bylo zataveno, nebo zalepeno. po jejím nabití bych ji chtěl používat v letním voze, jakým lepidlem zalepit víčko, aby odolalo elektrolytu?

Díky

Bezúdržbové akumulátory se nabíjejí nabíječi s U nebo W charakteristikou, musí se to ale hlídat.
Prodávají se i automatické nabíječky, přímo na bezúdržbové aku.
Proč si rozebíral ten starý akumulátor? Jsou v něm rekombinační katalyzační patrony, ke kterým se nesmí dostat dusík ze vzduchu, takhle už nebude fungovat jako bezúdržbový, takže ho už neutěsňuj. Na přetlakový ventil v boku akumulátoru se neohlížej, ten upouští až při určitém přetlaku. Výrobci dokonce provoz takového načnutého akumulátoru zakazují.

Díky za odpověď.
pod tím víčkem jsem očekával špunty k dolití/změření hustoty. Myslel jsem, že je jen zamáčknuto, jen jsem to přestal páčit o něco déle...

To víčko má jakýsi kanálek asi na odpouštění vzduchu, jsou tam ty víčka 2, zničil jsem jen jendno..

Takže ani po dolití a případném utěsnění toho jednoho víčka raději nepoužívat?

Asi takto. Protože u toho článku nelze po rozebrání zaručit funkci rekombinace kyslíku a vodíku zpátky na vodu, může špatně přilepené víčko tlakem při nabíjení vystřelit z akumulátoru. Přetlakový ventil funguje až při určitém tlaku, protože má v sobě protiplamennou bezpečnostní pojistku.
Ta baterka ale samozřejmě bude jakožto zdroj napětí fungovat dál. Takže provoz na vlastní riziko, roztok kyseliny sírové, vržen do vzduchu, není příjemná záležitost.

Myslel jsem zalepit jen proto, aby to neteklo při brždění.. udělal bych ve víčku otvor pro zátkou s odvzdušněním pro dolévání a měření, jako byly klasické staré baterky, nebo ji jen nechám jako nějaký záložní zdroj a po nějaké době, kdy ji nepoužiju, vyhodím :)
Tak díky za konzultaci