
jaký kotel
Prosím, nevíte někdo, jak se dá spočítat, jaký výkon musí mít kotel k vytápění dvou domácností 80+80m2 v rodinném domku. Mám 30 let starý kotel EMKA s výkonem 50 KW a chci ho nahradit novým, modernějším s vyšší účiností a nechci, aby byl zbytečně předimenzovaný.
Děkuji
Ops, to som si neuvedomil aké palivo. Ani ma nenapadlo že by niekto chcel v dnešnej dobe kúriť tuhým palivom a bol otrokom svojho domu :) My sme niekedy kúrili u rodičov drevom, potom uhlím a na koniec otec dal vymeniť kotol za veľký kotol na koks. Až keď sme začali koksom kúriť bolo to zaujimavé, konečne teplo (23-24 stupňov) v celom dome a stačilo ísť 2 x denne nasypať myslím 3 vedrá koksu ak sa dobre pamätám. Viem, že bola zo začiatku sranda keď sme prešli na koks jak nám párkrát vrela voda v kúrení a ja ako dieťa som mal neskutočnú radosť jak rachotila expanska v kúpeľni. No v dnešnej dobe je zrejme koks drahší ako plyn. Kamarát má veľký dom kde nieje plyn tak kúri drevom. Vždy v lete idú na 3 týždne na dovolenku a 2 študenti mu za ten čas spracujú 20m3 dreva, porežú, narúbu a naukladajú do šopy kde má vždy na 3 zimy drevo (samozrejme aby vyschlo). Za tie 3 týždne susedia sú v slušné povedané v riti, od rána cirkulárka bordel a hluk s prípravou dreva. No hrôza. Ináč aj vedľa mňa sused, ktorý robil celý život papaláša šiel na dôchodok a hovado začal kúriť drevom a nám znepríjemňovať ovzdušie. Už sa teším keď sa bude u nás platiť daň za dym čo vypúšťa celú zimu :)
Bohužel jsem z Prahy - Řeporyje a tady je dřevo hodně drahé. Navíc nemáme ani plyn a kanalizaci a elektřina má slabé vedení(pak,že se pražáci mají), takže i kdybych chtěl (a já nechci), tak s ní topit nemohu Takže mi zbývá opravdu jen uhlí. Chtěl bych automatický kotel, ale nevím, jak zjistit s jakým výkonem.
Nemáte kanalizaci
? Ono uhlí je dnes docela problematický špás. Automaty vyžadují suché uhlí a ten bordel jaký vám jsou ochotni dovézt, to je fakt děs. Mokré, někdy plné všemožného bordelu... Kdybych uvažoval nad automatem, určitě to nebude automat s retortou (a když tak otočnou), ale spíš něco s pístovým podavačem, bez šenku a se sesuvným roštem. Když vás zaujaly kotle značky HKS Lazar, zkuste Multi Perfekt nebo Multi Komfort. Jinak varianta je např Stalmark, kteří s tím začali jako první. Jak HKS tak i Stalmark jsou polské kotle. Pouze Gaskomplet je s tím moc na stránkách nechválí 
Fakt si srandu nedělám. Kanalizace se v Praze - Řeporyjích teprve buduje (už asi 15 let) a k našemu domu se určitě dalších 10 let a více nedostane. Do polských kotlů bych se bál jít. Jak to mají s instalací a se servisem v případě poruch?
Polské kotle se k nám dovážejí ve velkém a výrobci zde mají samozřejmě zastoupení. Škoda, že právě uvedený Stalmark ne, ale pokud bydlíte poblíž hranic s Polskem, nebál bych se ho. Jinak zmíněný HKS Lazar u nás nabízí firma Gaskomplet. Ale to jsou jen pár případů. Pokud máte zájem o automat na uhlí, zadejte si vhodný řetězec do vyhledávače na tzb-info.cz a počtěte. Jsou tam o těchto kotlích mraky informací. Dozvíte se které jsou dobré, a které špatné...
Dobrý den, trošku opráším staré téma. Chtěl bych se zeptat ohledně těch kotlů z Polska... Co firma witkowski? Máte někdo zkušenosti?
Třeba já mám doma kmbrm plus, ale nevím co tě přesně zajímá. Automat šlape, já jsem spokojený
čím topíte? není problém se zárukou? pro kotel musím do polska? díky
Dobrý den, topím uhlím a dřevem, ale kotel je univerzální což je fajn. Witkowski má pobočku v ČR tak problémy se zárukou by se neměly vyskytovat. Teď taky můžete požádat o dotaci na kotel.
Byl jsem se podívat na kotel a vypadá kvalitně, řídicí jednotka v českém jazyku, hodně konfigurací orientace dvířek a k tomu je i prodej na splátky možný.
Dobry den, zajimal by me nazor na horaky od teto firmy. Vazne uvazuji o prestavbe kotle a shanim informace.
Mám APRQ, velmi dobrý a univerzální hořák, topím hnědým uhlím a peletami, hořák jsem koupil ve společnosti PZT v Ostravě. Mohu jen doporučit.