Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Čedičová vata izoluje více?

Budu zateplovat RD polystyrenem 10cm. Četl jsem, že čedičová vata má větší izolační vlastnosti a je lepší u vlhkých domů. S vlhkostí nemám problémy. Šlo by místo 10cm polystyrenu použít čedičovou vatu o síle 8 cm? Bude to izolačně stejné jako při použití polystyrenu?

Pokud nemáte problémy s vlhkostí tak není co řešit. Ale aby nedošlo ke zbytečným problémům:
- jaký je materiál obvodového zdiva?
- 10cm: tuto tloušťku jste vybral s tím že bude dostačující a nebo by jste rád více, ale nepustí vás okna/schody?

Zda bude izolovat vata stejně jako polystyren nebo ne, záleží na výběru vaty. Každopádně fasádní 100F (ne 70F), má dostatečné izolační vlastnosti, je tuhý a odolný, lehký = jednodušší kotvení, levnější než vata.

Zdivo je porotherm 45 cm. Nejspíše dám polystyren, samozřejmě 100F. Síla 10cm by měla stačit. Sousedovi (řadovka) spočítal projektant jako optimální. Jen by mě zajímalo, zda při použití čedičové vaty by se dala použít menší síla 8 cm.

Radek2 - Šedý polystyren má lepší izolační vlastnosti?

Bohužel klasický bílý EPS 100F izoluje jen o krapet méně než nejlepší fasádní vaty. Takže 8 cm vaty izoluje hůře než 10 cm 100F. Takhle by to šlo udělat se šedým polystyrenem. Osobně k tomuto materiálu nemám moc důvěru. Lze najít dost článků, kde lepší tepelněizolační vlastnosti popírají. Tak jak tak, při tloušťce 10 cm se lepší hodnoty součinitele tepelné vodivosti projeví pouze v desetinách jednotek tepelného odporu, což je dle mě bezvýznamné.