Selenovy usmernovac
Dobry vecer, dostal se mi do ruky prastary selenovy usmernovac. Lze jej pouzit jako nabijecku autobaterii?? Ma original stitek, 2 zarovky, prepinac 50 a 100% a vypinac...fotky dodatecne poridim. Dekuji
Dobry vecer, dostal se mi do ruky prastary selenovy usmernovac. Lze jej pouzit jako nabijecku autobaterii?? Ma original stitek, 2 zarovky, prepinac 50 a 100% a vypinac...fotky dodatecne poridim. Dekuji
používal se v nabíječkách...záleží na ploše a počtu desek....ale věkem stárne a zvětšuje odpor, pak na něm vzniká neúměrný úbytek napětí...záleží jaké máš trafo...chtělo by to alespoň 20V
Ono je to cele v plechove prenosne krabici s kabelama a svorkama (vaha tak 15kg). Chci jej rozebrat a vycistit. Je tam i graf a vzorec pro dobu nabijeni. Akorat dokazu zmerit tak akorat napeti
foto
aha, tak to pak jo, já myslel že máš jen komponenty...tak vyčistit určitě ale s ohledem na stáří bych si moc od toho nesliboval. Prohlédnout desky jestli není steklý wooduv kov..
Každopádně by to chtělo vzhledem ke stáří alespoň změřit izolaci, aby to nebyl smrtící nástroj.
Jinak je to zřejmě nabíječka a po proměření a přezkoušení by to šlo použít.
Ježíšmarjá, to je tak do muzea! Pustit to hrozí požárem nebo výbuchem kondenzátorů (přemrzlý elektrolytický kondenzátor dokáže náááádherně řachnout, to je prda jako z děla). Pro sběratele velmi cenný kousek!
Přesně tak, dal bych to do muzea nebo nějakému sběrateli, člověk za to může chtít klidně i flašku něčeho dobrého.
Je tam sice napsáno "Selenový usměrňovač", ale asi je to kompletní nabíječka i se síťovým transformátorem. Divil bych se, kdyby tam byly nějaké kondenzátory.
Náááááádhera. Selénové usměrnění mělo jistou "samoregulační" schopnost. Jediné, co lze přístroji vytknout, je skutečně stárnutí usměrňujícího selenu a izolací. Po přeměření napětí, ověření polarity a izolačních stavů, bych se nebál zařízení používat, ale dnešní dobré nabíječky (ne ty od pumpy za 400,-) umí akumulátor nabíjet citlivěji a účinněji. Já bych jej raději viděl na poličce, mezi ostatními "veterány".
Kondenzátory do série s primárem transformátoru se dobách dřevěné elektroniky, velice jednoduše určoval nabíjecí proud.
poslu jeste fotku vnitrku
vnitrek
Tak tam kondenzátory nejsou, vypadá to na trafo s přesytkou (omezí magnetický tok a tím proud - jako v levných svářečkách). Je to krásné, určitě to bude mít sběratelskou hodnotu.
"Dřevěná elektronika"to je pěkné. Kondenzátor, tlumivka, hrátky s magnetickým tokem v jádru, to byly časy. Dnešní násilné cpaní elektroniky do přístrojů přineslo nejen jejich lepší přesnost, ale také nestabilnost a poruchovost, závislost na výrobci i po dobu další životnosti přístroje, přemrštěnou cenu vydírajícího servisu a neschopnost vlastní invence konstruktérů. Složitě umí vymyslet přístroj každý, ale co tam není, to se nerozbije. Nedívám se na minulost opovržlivě, ale s úctou a obdivem za to, co dokázali ve svých podmínkách a úrovni poznání, vytvořit.
kdyby mel nekdo o to zajem.....takove vecicky se mi libi, ale opravit to neumim....kazdopadne uz jej mam nekolik let a jednou jsem zkousel starou baterii nabijet a po zmereni to urcite nabiji, ale jak a jestli bezpecne...to nevim
Typ - asi 2013
Rychle nabijeni 0-40V 6-25A
Sit - 110/220V
Mirektatra -docela s tebou souhlasím stará elektrotechnika je krásná a spolehlivá. V jednoduchosti je síla. Dnes jsou mikroprocesory i tam, kde dříve stačily tři tranzistory a fungovalo to taky, mnohdy i lépe.
Pokud by jsi to chtěl zprovoznit, tak by to chtělo alespoň běžný multimetr, přezkoušet selen a izolaci. (požádat nějakého elektrikáře?). Trafo bych namočil do nějakého syntetického laku, aby se naimpregnovalo, případně do řídké barvy. Selen, pokud je dobrý, taky namočit do řidší barvy, zabrání to dalšímu stárnutí selenu.
To trafo je rozptylové trafo s magnetickým bočníkem. Na myslím že třetí fotce je znatelný takový červík a část jádra z plechů. To je zřejmě magnetický bočník, jehož nastavením lze do jisté míry nastavit výstupní proud. Zrestauruj to, ulož na dalších 20 let a možná za to pak dostaneš majlant.
Myslím, že kolegovi nešlo o majlant, je to zajímavý přístroj. Po citlivé renovaci, nejlépe dobovými postupy - tedy asi šelak... to bude pěkný a funkční.
K tomu "dřevu" - já jsem odevzdával "tovaryšský kus" v době, kdy začínaly tyrystory a výkřikem elektroniky byl IO MAA115, který v jednom pouzdře obsáhl "celý třítranzistorový předzesilovač", takže mojí parketou je reléová logika, tlumivky a kondíky, pružiny a tlumiče, rovnováha na páce a kladce, nakloněná rovina a nezbytné logaritmické pravítko. Prostě starší vydání.
nove foto
Prístroj je kuriozita, no nie archívny kus starej dobrej elektrotechniky.
Konštrukčné riešenie z čias rokov 1930. Selénový usmerňovač, prevedenie kabeláže, prevedenie trafa. Vzhľadom na predpokladaný rok výroby, 1950-1960, skôr doklad technologickej stagnácie tých rokov.
Nafotit a krám premiestnit do odpadu.
Tak jsem jen zkontroloval ukostreni a podotahoval draty a po pripojeni jsem nameril 34.5 V. Napeti pomalu stoupalo, po minute asi o 2V. Pote jsem vypnul (radeji) Tak nevim
Napětí naprázdno nic neznamená,připoj to na baterku a potom změř napětí.Ten exot co napsal zahodit do šrotu,by zasloužil na čenich.Nabíječka tohoto typu funguje u nás ve fabrice ještě nyní a spolehlivě.Je z r.1970.Má přepínání na ampéry knoflíkem přes odbočky na trafu.Zcela vyflákanou baterku na osobák nabije za 2hodiny.Je tedy ale poněkud větší60x60cm.
to vypadá podle těch křivek kde to ukazuje také max. napětí kolem 36V, že je to nabíječka 24V baterek...
Graf chce povedať: prístroj je mierne stabilizovaný zdroj prúdu.
Nič zvláštne, u nabíjačiek a zváracích transformáorov normálna a potrebná vlastnosť.
@Joseph:
ten graf vysvětluješ mě? nemusíš...mám eleltrotechnické vzdělání..
Milovník starého železa by si tiež mohol pripomenúť, svojho času rozšírené, na presýtenom železe fungujúce, stabilizátory sieťového napätia, pre barevné televize, hmotnosť cca 10 Kg. ....
Dnes máš v každom prístroji ako samozrejmosť, spínaný zdroj, nikomu tie kilogramy železa nechýbajú.
Tak asi takto vidím potrebu schraňovat staré harampádi