Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zateplení podlahy nad sklepem

Dobrý den, neporadíte mi někdo, jak řešit zateplení podlahy nad sklepem? Jde o to, že sklep je zděný, celkem vlhký, ale zase ne mokrý. Nevytápěný a větraný dvěma otvory o rozměru cca 30x30 cm. Sklep má strop z hurdisek a shora je podlaha s dlažbou kde je koupelna a kuchyň. Je tam ta dlažba hrozně studená. Loni jsem strop sklepa podlepil styrodurem, ale to nic nevyřešilo. Zvařuji na dlažbu udělat novou podlahu a to z korkových desek, nebo v krajním případě podlahové vytápění. Nevím jestli je jeětě jiné řešení a jaký vliv to bude mít na ty hurdisky. Jestli se nebudou máčet od vzlínající vlhkosti. Děkuji za rady na názory. S pozdravem, Martin Jedlička.

Martine, pokud jste nalepil na strop XPS, kvalitně, správně, a v dobré tloušce, MUSÍ se to projevit. Pokud jste ale nalepil jen XPS nějak, zlepšení tam je taky, ale již menší.

Jaká povrchová teplota byla před nalepením a po nalepení?
Čím to měříte?
máte foto?

proč to mnohým pomůže a Vám ne?

Podlepení je nizkoexpanzní pěnou do kříže. Pravda je, že to není těsně na stropu, protože strop je celkem nerovný, ale myslím, že zase tak tragické to není. Teplotu neměřím. Jde o pocitový chlad. Asi nějaké zlepšení bude, ale nepoznám to, protože si to z loňska nepamatuji. Přes to je to ale furt málo. Styrodur je vzhledem k výšce sklepa tlustý 3cm.

Vlhkost sklepa plyne ze dvou věcí - chybějící nebo vadná hydroizolace a tím prostup zemní vlhkosti. A pak existuje sklepní efekt, kdy letní vzduch obsahuje hodně vlhkosti a ta vysráží na chladném povrchu - jako na láhvi s pivem.
Krabičky jsou podfuk, elektroosmózu u sklepa si nedovedu představit.
Není možné zvětšit výšku sklepa prokopáním třeba i jen komunikačních cest?

Pokud sklep plní fukci převážně technologické místnosti, tak by vlhkost mohla být na závadu. Pokud se tam například skladují brambory, ovoce a podobně, je vlhkost spíš prospěšná.
Zázračné krabičky na odstranění vlhkosti asi patří do stejné kategorie, jako magnetické odstraňovače kotelního kamene, nebo zázračné pilulky na hubnutí. Kdyby se někomu opravdu podařilo vymyslet krabičku, která se pouze zastrčí do zásuvky a odstraní se zemní vlhkost, zasloužil by si Nobelovu cenu, nebo hned dvě :-). Znamenalo by to konec budování nákladných zemních izolací a úsporu miliard. Zatím tomu tak není.

Absolutní podfukáři, využívají toho, že si lidé koupí mokrý dům, pořídí si krabičku a po dvou letech bydlení a topení vlhkost klesne. A bác ho, prachy nevracíme.
Tady byly mokré zdi do 1,3m a bez podřezávání mám v zimě vzdušnou vlhkost 30 a méně.