Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Název součástky

Zdravím
Pro nekoho mozna banalni dotaz, ale pro me nerozlousknutelnej oříšek.. Casto by se mi pri nejakych tech domacich vymozenostich hodila součastka,ktera by pri kratkem propojeni obvodu zustala propojena porad bez toho aby vypínač zustal v poloze ON .. Bohuzel nevim jak se tato soucastka nazyva a proto nevim kde kupovat .. Proto se obracim na Vas s mym dotazem .

Predem dekuji za odpoved

no to nevim, prave s tim nemam zadne zkusenosti .. chtel jsem si totiz jenom tak z legrace postavit detektor otresu .. hlavni cast by se skladala z dratku do žarovky a uzke trubičky .. - otřes vlakno se rozechveje a dotkne se steny trubičky ... atd atd .. a prave do toho jsem chtel zakomponovat to " rele "

Tyristor

V tom clanku je vse podstatny... Ten otresodetektor(to by v zasade fungovat mohlo, i kdyz v praxi se spis pouziva kulicka v dulku- eventualne i pritlacena pruzinkou,pro detekci velkejch narazu treba u airbagu - a detekuje se rozpojeni dolniho a obvodovyho) zapojis pres odpor mezi + a gate, indikacni zarovku(nebo ledku a odpor, nebo treba zvonek) mezi + a anodu a katodu na -. Hodnota toho odporu nebude nejak kriticka, pro napajeni 5-24V a bezny tyristory bych tam jebnul kiloohm a neresil to. A to je cely.

Odkud jsi Davide?
Já z Šumperka.
Mohl bych Ti spachtit nějaké to schéma a kdyby jsi byl "náhodou" kousek ode mně, tak bych Tě zasypal i nějakou tou součástkou.
Možností je několik.
Také záleží na tom:
- jakou to má mít spotřebu (jak dlouho to má být sepnuté) (Dioda LED vydrží mnohem!!! dýl)
- jakou baterii chceš použít
- jaké napětí
- a co vše by jsi s tím chtěl do budoucna spínat, jen žárovku, nebo víc?
atd...

Je to jedno z těch jednoduchých zapojení s relé.
Ale David bude začátečník, takže bych mu, nebo někdo jiný museli poradit se zapojení určitého Relé, kontaktů a podobně...
To podobné se dá využít i s tyristorem, nebo integrovaným obvodem.
U toho integrovaného obvodu nemusí být ani rozpínací tlačítko.
Stačí danný kontak sepnout do země, stačí milisekunda a IO ihned drží a na výstupu je daná hodnota a rozepnutí se provádí sepnutím jiného tlačítka- tzv Reset. Je možné připojit LED, žárovku, motorek a podobně. Pokud bude chtít sepnout houkačku s velkým příkonem i napájením, tak se připojí třeba to relé, nebo vhodný polovodič.
Záleží, co nám David k tomu víc řekne.

Ano, ale i relé mu nemusí na první zapojení jet.
Prostě když to dobře zapojí, tak to jede.
Tady není co oživovat trimrem, cívkou. Jsou to zapojení: na první pokus makající.
Spíš jde o to, jest-li se nebude bát s tím dělat a čím taky letuje- pájí. Jest-li nemá mikropájku, jak ledasco mu může umřít nadměrným teplem, nebo i indukcí běžné pájky...
Musíme počkat, až se tady kluk ukáže.
Dá se použít i paměťové relé- přepne a drží, zpět ho vrátí druhou cívkou, dá se to pořídit už okolo 50 Kč...
Ani nevíme, kolik má roků

myslel jsem puvodne ze by to bylo na baterii z duvodu prenaseni .. na velikosti moc nezalezi, ale stejne jeste nevim jestli "ta moje metoda" toho senzoru bude fungovat, po obede se pokusim sestrojit aspon ten senzor a dam vedet .. jako signalizaci jsem myslel nejakou sirenku nebo aspon aby to zahralo nejakou melodii to potom jeste pořeším, pro me je nejtezsi to vubec spravne pozapojovat .

Za to schema moc dekuju ale bohuzel z toho moc chytrej nejsem :D
Nemam moznost si ani vyrobit tišťák - dá se nekde ta sada poridit ? Uz hodnekrat by se mi hodil.

Jsem z vysočiny z Velkého Meziříčí ... Takže to asi neklapne... - asi pred rokem tady byl obchudek primo s temahle soucastkama a ja jsem si tam chodil kupovat diody, ale zrovna kdyz jsem potreboval neco vic tak ho zrusili ..

Můžeš prozradit, k čemu to konkretně potřebuješ? Ono to relé s přídržným kontaktem je skvělá věc. U nás ve městě máme dost často výpadky elektřiny...někdy jen takové probliknutí. Poslední dobou se stalo, že náš plynový kotel po takovém výpadku a opětovném nahození začal nekontrolovaně topit, i když byl termostát v pokoji vypnutý.Možná nějaká chyba v řídící elektronice, nevím.
Udělal jsem si taky tohle relé, ale s opačnou funkcí. To znamená, že po výpadku, se mně kotel sám nenahodí, ale musím ho pomocí relé zapnout sám.Ono se totiž stává, že při zapnutí elektřiny v rozvodně naběhne přepěťová špička třeba i 1000V...trvá sice jen řádově milisekundy, ale může zničit počitače,TV a různé další spotřebiče.Kdybych měl na všechno dávat UPS, tak bych se nedoplatil.Tohle příjde na pár korun a před tímhle to ochrání na 100%.

Davide, doma mám velké rezervy součástek.
nebudu za Tebou jedit a Ty ke mě také ne, je to dálka, ale mohu Ti něco poslat poštou v malém balíku.
Pokud se domluvíme:
co potřebuješ
jak dlouho to má na baterii vydržet
jakou baterii chceš použít
Mám doma nějaké hotové pískle, malinké
Spínače, relátka, diody atd mám....
Mám i dva obyčejné otřesové spínače z nějaké hračky, jak se to pohne (odstředivou silou) tak to sepne
a jiné
Tak Ti to klidně pošlu poštou a nakreslím, jaký je kde vývod, kontakt a podobně.
Mám tady i nějaký tišťák, volnej k dispozici.
Posílal bych to asi na adresu rodičů a oni by museli rozhodnout, jest-li Ti to svěří, není Ti 18 a nechci se dostat do křížku se zákonem.
Pokud máš zájem, tak řekni.
Nějak si vyměníme kontakt... Ale asi ne tady, tady můžeme diskutovat jako doteď