Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Návrh kanalizace v rodinném domku.

Zdravím

v obci je konečně čistička a mě proto čeká vybudování nové kanalizace v RD.
Do původní kanalizace tekla jen deštová voda ze dvora a střech. Vstup do kanálu byl ze dvora a v zemi průjezdem voda odtékala do kanálu v ulici pod vozovkou.
Záchod a koupelna umístěné na druhém konci domu byly zapojeny do žumpy a musely se vyvážet.

Nyní mám "vstup" do nové kanalize před průjezdem.

Představu mám takovou:
Dvorem podél domu bude zakopaná odpadová trubka oranžová průměr 150 ( od wc, koupelny a kuchyně ). Po cca 10-ti m zatočí o 90° doprava, zde bude napojení na kanálový dekl, který sbírá deštovou vodu a půjde ( pořád v zemí ) ven do ulice.

Otázky:
- v jaké hloubce to má být? 80cm stačí? ( Celkový spád na cca 30m potrubí je asi 2m )
- koleno 90° - nebude se to zde ucpávat, když tudy potečou i výkaly?
- spád jsem slyšel, že nejlepší je nejmenší - tak 1 - 2 cm /m. To znamená, že v některém úseku budu muset jít kousek kolmo dolů. Je to lepší hned za wc a celou délky vést hluboko, anebo až na ulici?

díky za rady

spád jsem slyšel, že nejlepší je nejmenší - tak 1 - 2 cm /m ???

Kdo dokáže širiť blud o 1 cm /m ?

To je v praxi snad ani neuskutočniteľné. Púda není neco super stabilné, co je dnes, o mesiac bude inak.
2 - 3cm /m je asi rozumné minimum.

Potvrzuji co uvedli joseph i bahno.

Minimální spád svodů dle normy jsou 2% !! Maximální 15%. Jednoduchým výpočtem zjistíte že se svými 6.7% spádu v klidu můžete kopírovat terénní převýšení. Každá změna směru musí být přístupná šachtou, Jen ve vyjímečných případech si troufneme provést oblouk třemi 30° koleny za sebou s tím, že je poslední koleno přístupné ze šachty, jímky apod, nicméně toto řešení odporuje normě.
Pouštět dešťové vody do čističky je naprosto nepřípustné zvěrstvo. Dost na tom že bude čistička nejspíše už tak zatížená balastními vodami. Také by to mohlo vyústit ve vracení dotace protože ČOV bude touto zátěží nefunkční.