Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem usazení plastové vany

Dobrý den,

nechala jsem dělat rekonstrukci koupelny.Zedník mi "usadil" plástovou vanu tak,že nožky postavil na ytong, takže vana stojí jen na nožkách a nožky stojí na kouscích ytongu.Vana není podložena uprostřed.Dokonce vanu přes mou vůli i zazdil.Slyšela jsem,že střed plástové vany má být podložen ytongem.Zedník se semnou hádá,že to nemusí být.Zastavila jsem další práce - to je obklad vany.Jinak je vše už hotovo.Prosím, poraďte mi někdo,jak má být usazena nebo zazděna plástová vana.Srdečně děkuji.Vlasta
Změna předmětu, původně: usazení plástové vany (sHpy00n)

Podobné téma sprchová vanička zde již kdysi proběhlo pak ještě myslím několikrát. Dovolím si citovat sám sebe, protože bych nic z toho co bylo napsáno neměnil :

Návod musím pochválit (doplním odkaz: Osazení vany a sprchové vaničky). Je precizní, autor si dal opravdu záležet, přesto si neodpustím několik postřehů.

- vana se osazuje vždycky po obložení koupelny, přičemž obklad kolem vany vynecháme a doobložíme až po osazení vany. Zminimalizuje se riziko poškození vany při obkládání. To je první zásada.
- na zadní stranu vany nikdy nepoužíváme dodávané montážní přípravky, ani CD profily. Každou vanu zásadně podezdíváme ze všech čtyř stran. Vanu pak osadíme na podezdívku do lože z lepidla po celém obvodu podezdívky. Lože z lepidla je i pod celým dnem a vanu do něj lehce domáčkneme.
- montážní PUR na osazení vany po špatných zkušenostech už nikdy nepoužíváme. Vana musí být osazena do pevného kopyta vytvořeného podezdívkou a lepidlem. Další zásada. Proč a jak jsme k tomu dospěli. Dříve jsme vany také podpěňovali. Protože se vana při podpěnění musí napouštět vodou, či jinak zatěžovat aby se nezvedla, čímž je nepostřehnutelně deformována, pak po odstranění zátěže vzniká v klidovém stavu jakési pnutí způsobené pěnou. Když se potom vana znovu napustí a ještě do ní hopne stotřicetikilovej strejc, pěna je sice tuhá, ale nevydrží vše. Vana po čase začne dost nepřijemně vrzat.
- než vytvoříme lože pode dnem, položíme na podlahu folii. Občas se vana z nejrůznějších důvodů mění a její demontáž je pak jednodušší, protože se nemusí trhat i s půlkou podlahy.
- pak se dokončí obklad. Spáru mezi obkladem a vanou nikdy nesilikonujeme, ale používáme dvoudílný nacvakávací vanový profil do obkladu. Spodní díl se dává do lepidla při obkladu, horní krycí díl lehce podsilikonujeme a zamačkneme do spodního.
- vanová dvířka nepoužíváme ani plastová, ani nerezová. Při podezdívání vyměříme otvor pro vanová dvířka podle použitého obkladu a samotná dvířka pak tvoří obkladačka uchycená na magnetky. Po obvodu zaspárujeme akrylátovým tmelem v barvě spárovací hmoty. Pokud je požadavek na větší dvířka než na jednu obkladačku, položíme si vedle sebe dve, upravíme mezeru přesně podle spar obkladu a silikonem příčně podlepíme třetí obkladačkou. Po vytvrzení osadíme na otvor a zaspárujeme.

Zedník by se měl držet starého moudra "Náš zákazník, náš pán". On sice pracuje, ale Vy platíte. Toto pochopitelně neplatí v momentě kdy zákazník vymýšlí do nebe volající hlouposti, nicméně Vaše přání mít vanu zplna podloženou do této kategorie nepatří a já jej považuji za oprávněné. Na rovinu; také bych se nespokojil s vanou podloženou kusem tvárnice..

download.php Tady jsem našel docela zajímavý návod. Jenom mi není jasné, co je myšleno textem: je nutné nechat mezi horním
okrajem vany a plochou obkladu podezdívky spáru širokou
zhruba 2 až 3 milimetry, která se zatmelí až po skončení
montáže. Jednoduchým, nicméně naprosto zásadním pravidlem
je, že vana by se měla dát v případě potřeby vyndat.
Při podezdívání je tedy potřeba dbát na to, aby vnitřek obezdívky
kopíroval tvar vany tak, aby zasahoval pod vnější
okraj vany maximálně 2 centimetry a výškově byl 2 až 3 mm
pod hranou ořezu.

Dík za názor

Vyjádřil jste se k příspěvku starému 2 roky - pochybuji, že tazatel ještě čeká na názor.
Aktuální dotaz je: download.php Tady jsem našel docela zajímavý návod. Jenom mi není jasné, co je myšleno textem: "je nutné nechat mezi horním
okrajem vany a plochou obkladu podezdívky spáru širokou
zhruba 2 až 3 milimetry, která se zatmelí až po skončení
montáže. Jednoduchým, nicméně naprosto zásadním pravidlem
je, že vana by se měla dát v případě potřeby vyndat.
Při podezdívání je tedy potřeba dbát na to, aby vnitřek obezdívky
kopíroval tvar vany tak, aby zasahoval pod vnější
okraj vany maximálně 2 centimetry a výškově byl 2 až 3 mm
pod hranou ořezu" - tohle je aktuální dotaz a prosím ty kteří mi mohou pomoci s vysvětlením - popř i stručně načrtnout.

Děkuji