Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem KROV - úprava pro podkroví

dobrý den,

chtěl by se na vás obrátit o radu, jakým způsobem upravit krov střechy
na domě tak,aby se pod ním dalo volně procházet.Krytinu včetně laťování jsem
před časem dával novou a chci tady do budoucna dělat podkrovku. V současném stavu
je průchozí výška od stropních trámů po hambálek ca 170 cm (viz obrázek č.1).
Délka krovu je ca 17 m a je tam 18 krokví, které jsou podepřeny celkem pěti
vzpěrami s hambálky, z toho dvě jsou ve štítě,takže se potřebuji zbavit zbylých tří,
které jsou v prostoru půdy. chtěl by se zeptat, zda tato úprava bude reálná a jestli
ano, co by to obnášelo a jelikož nejsem odborník, tak nějaký podrobnější popis prací atd.
Pro ilustraci jsem přiložil plánek a několik fotografií,popř další informace a obrázky dodám
děkuji předem za odpověď.

Jako nejjednodušší úprava se mi jeví stažení krovu v rozumnější výšce, ale zároveň co nejníže. To znamená vytvořit kleštiny s podchozí výškou cca 210 cm. Na to stačí fošny o rozměru cca 20x5-6, po obou stranách krokví, stažené svorníky. vzpěry těch hambalků bych radši zachoval, ale pomocí příložek ze stejných fošen bych je nastavil a ukotvil až do krokví zase přes svorníky. Skoro to samé teď dělám doma, nic na tom není. hlavně je důležitý nejdřív zbudovat náhradní konstrukce a až potom vyřezávat ty starý. Jo, a ty kleštiny bych udělal na všech krokvích, ne jen na těch s hambalkama, ale to už je spíš jen tak pro jistotu.. :-) Každopádně ten krov nevypadá ani rozměrově na to, že by bez hambalků spadl, ale záleží taky jak je těžká krytina. Jistota je jistota. Ještě je taky možnost dávat nad nové kleštiny, až do vrchu ke spojení krokví, další trám, na koso, jako vaznici. ale to se zase řeší sloupky, nosnost stropu atd. dá se toho vymyslet hodně, ale asi nejlepší je vzít nějakého tesaře přímo na půdu.

Problém - nachýlená krokev. Při výměně krytiny (bobrovky) i s laťováním se firmě třetí krokev z devíti odklonila asi o 6 cm na stranu (není přesně svisle), nevšimli si toho, a na krov je již natažená fólie i přibité latě a položená krytina. Je to vidět zevnitř půdy až po vsazení střešního okna, že není přesně podle trámu, ale trám je šikmo na bok, že dole je vzdálenost trámů stejná 85 cm a nahoře k jednomu trámu 91 a ke druhému 79 cm (tloušťka trámů 10 x 10 cm) a samozřejmě je tím ohrožená nosnost střechy. Co s tím? Nechat firmu sundat krytinu, laťování a fólii, krokev narovnat a střechu znovu pokrýt, nebo to firmu nechat pouze nějak podepřít? Děkuju za jakoukoliv radu a zkušenost.