Zateplení vlhkého soklu
Dobrý den, prosím o radu
Omlouvám se pok to tu v poradně někde je, ale nenašel přesně co potřebuji.
Dělali jsem rekonstrukci RD (asi rok 1930). Je zděný, bet. základ je asi 80 cm pod terén, na základu jsou cihly. asi 40 cm nad urovní terénu byl domek podřezán a udělána nová vodorovná hydroizolace po celé ploše. Poslaha je zateplena 5cm PS nebo 5 cm vaty. Vnější zeteplení je 10 cm PS a je to dotažené na úroveň podřezání. Takže spodní sokl (cihlový) je ted obnažený, je vlhký a chtěl bych ho nějak zateplit, protože v zimním období mi na chodbě kondenzuje v rozích voda. Ale zatím nevím jak to přesně udělat. Z toho co jsem na netu vyčetl ba bylo nejvhodnější odkopat základy na 80cm, na spodek dát drenážní trubku, tu svést do odpadu a zasypat štěrkem. Na základ pod zem dát soklový PS (5cm) nebo jiný odolný vodě na ten nopkovou folii, ale není mi přsně jasné jak to správně udělat a dále to jak "napojit" na tu zákládací lištu u toho fasádního PS, aby to vetralo. Zdá se mi to poměrně dost finančně náročné neexistuje něco jednoduššího jako použít vatu jen na sokl bez odkopání? Jinak spodní voda je u nás pokud je hodně mokro tak asi 2 m vysoko
Ocením každou radu i zkušenost, děkuji.
No, podle mě tam ta voda v rozích bude kondenzovat pořád i po zateplení. Je tam tepelný most a protože jak se domnívám, tak v okolí není zdroj tepla, bude to kondenzovat pořád. Mám s tím zkušenosti. V místnosti máme krbová kamna (docela silná) a na proti v rohu je gauč. Je tam pravidelně louže a to jen proto, že tam není zdroj tepla. Vedou tam tudy trubky k topení napojené na plynový kotel, který máme z důvodu úspory vypnutý a zapínáme ho jen v období větších mrazů. Jakmile zapneme kotel, tak se vlhkost vypaří a tím se tam netvoří ani tepelný most a rosný bod. Jestly je to vevnitř odizolovalé, tak bych tam tudy vedl trubky od tepelného zdroje.
- ad. Blackmoon: No, ale ten tepelný most tam i při použití plynového kotle máte, jenom se výrazně podpoří proudění vzduchu kolem trubek a zdi, čímž kondenzovaná vlhkost stačí osychat - změní se rosný bod.
Pokud je vlhkost v chodbě skutečně kondenzační - tedy vlivem tepelného mostu, zdá se mi Vaše doměnka o obnažení základů, meliorování, fólie a tepelná izolace zdi s odvětráním, správná, ikdyž finančně a technicky náročná.
jenom nežli opravdu začnete se zbytečným odkopáváním zdí, obložením nopovkou a puštění vody do podloží odkud se těžko dostane pryč, sežeňte mě on line a povedeme debatu, uděláte si pokus a pak si klidně kopejte jak chcete...
je to váš objekt a Vaše dřina... zbytečná..