

Dopumpování tlakové expanzní nádoby
Dostal jsem odkaz na vše kolem expanzek ale tohle tam nemohu najít.U kotle mám tlakovou expanzní nádobu.Bude to nejspíš sfušovaný protože u expanzky není ventil na uzavírání - odpojení od kotle.V expance mám tlak 50 kilopascalů a mělo by tam být 300 kilopascalů.Nevíte jakým způsobem dopumpovat expantku? Budu muset vypustit vodu ze systému?
Na základě diskuse v habin-ově dříve položeného dotazu ohledně duomixu, nedoporučuji provádět jakékoliv amatérské zásahy v tomto bezpečnostním prvku topné soustavy (viz i formulace tohoto dotazu).
Případní rádci - prosím podívejte se na tento předchozí dotaz, abyste si udělali obrázek o řemeslných znalostech dotazujícího. Ikdyž - je to jeho barák a pokud si to zařízení upraví a při tom zboří půl baráku a zmrtví rodinu, je to jeho volba.
Proč nejsou odborné informace vhodné pro neodbornou veřejnost?
• neodborníci nemají širší znalosti, aby mohli zvažovat další možné souvislosti problému a při formulování dotazu je zpravidla přehlédnou. Rada odborníka potom není adekvátní řešení situace.
• zatěžují odborníky požadavkem na zkratkovité vysvětlení širokých problémů, což není možné
• neodborníci často nachází pouze fragmenty informací, nevšimnou si, že musí přihlédnout k nutným souvislostem a tím vytvářejí často fatální chyby
Zase jeden ferda mravenec.Žádný zásahy tam neprovádím,jen normální údržbu.Zajímalo by mě kterej dotaz máš na mysli ohledně jak ty píše "mých řemeslných zkušeností".Nakonec z tebe vyleze že bydlíš v paneláku.Tam je pro lidi i problém třeba přibít hřebík.Já si s duomixem nic dělat nemíním,zas tak zkušenej nejsu,ale běžný věci si udělám to si buď jistej :)
habine, mirektatra ti jen naznačuje, že by jsi mimo dopouštění vody do systému neměl nic dělat. Zásahy a revise patří do ranku odborníků a pro tvou informaci by jsi ji měl nechat dělat každý rok před topnou sezónou. Nyní k čemu ta expanska slouží. Vzduch, který se tam nafukuje slouží jako vyrovnávání tlaku. Uvnitř je membrána, která je od topného média oddělena. Stává se, že membrána přestane plnit funkci (praskne, proděraví se) a potom je tam na nic a výsledek je malá cirkulace. Jestliže máš doporučeno na ní tlak min. 1,5 KPa pak věz, že to je 1,5 atm. Otázka poj. ventilu lidově "sychráku" nastavené na 1,4 KPa se mi zdá nepřiměřená. Samozřejmě nevím, jaký systém máš zabudovaný, ani jsem z tvého příspěvku nevyčetl zdali máš samotíž nebo čerpadlo a pochopitelně k tomu správná volba expansky
Rozumně...co chceš dělat přet topnou sezónou za revizi?Dopustím (natlakuji) vodu do systámu,odvzdušním radiátory,co víc bys chtěl dělat.Panebože,kdysi jsem chodil s babou a ta měla v bytě wavky.Byla z toho u mě úplně pitomá a říkala mi jak to složitý mít kotel apod."prý zlatý wavky" :)
Jinak-vím že by se to mělo,ale ruku na srdce,kdo dělá revize,zve si odborníky?Jedině ten kdo na to má.Na expanzce není 1,5 Kpa ale 1,5 baru.Jinak mám uzavřenej systém s čerpadlem
Habine, reagoval jsem na tvůj dotaz, ale předtím jsem si pročetl reakce ostatních přispívatelů a doporučil ti co by jsi měl pro svou bezpečnost udělat. Kotel jako takový je tlaková nádoba, včetně expandéru a v návodu jistě máš poznámku o intervalu provádění revizí tlakového celku, k tomu patří samozřejmě i měřící technika, což jsou teploměry, tlakoměry, které se cejchují včetně pojistného ventilu. Ostatně to je platné i o wawkách o nichž si se zmínil u tvé přítelkyně. Nebudu ti psát o fyzikálních zákonech, to je pro tebe španělská ves. On se také udává tlak v torrech. S kým mohu souhlasit a kdo ti radil dobře byl mirektatra
"Děkuji Ti předsedo, že ses mne zastal" /Jára Cimrman, 14.30 hod. někdy kolem roku 1876/
. Pro upřesnění - je mi přes 50, bydlím v rodinném domě a jsem řemeslník, který montuje a opravuje technická zařízení v RD a průmyslu. Se žádostmi o různé rady a s názory na způsob opravy, "aby byla nejlevnější", se setkávám denně, osobně i po telefonu, několikrát. Něco je možné, při troše šikovnosti, zvládnout svépomocí a tady je prostor pro dobré rady. Někteří lidé ale opravdu podceňují to, že řemeslník musí nejdříve mít odborné informace a k tomu i jisté zkušenosti, dovednosti a zručnost, aby mohl být označen za dobrého.
Mirku, opravdu se u nás nechcete zaregistrovat?
Otevřete odvzdušńovací ventil na nejvyšším radiátoru(u mně žebřík v koupelně),tlak na manometru nastavíte pomocí expanzky(nafouknutím a vypouštěním) na výšku vodního sloupce - výška mezi manometrem a odvzdušňovákem na nejvyšším radiátoru.(u mně 6 metrů t.j 0,6).Uzavřete odvzdušňovák a přifoukněte tlak o 0,2. (u mně na 0,8).
Už je vše X týdnů vyřešený.Věděl jsem kama mi to protíká - samočinými odvzdušňováky na stoupačkách.To ale proteklo vždy jen trochu.Spíš mě štval ten rychle klesající tlak v momentě kdy zrovna nic neuteklo.Ale nakonec sem si musel zjistit od lidí (ne od nějakých Patů nabo Matů kteří se vydávaj za odborníky a ve finále napíší že když tě nepochopí nebo se blbě vyjádříš tak si laik) že v odvzdušňovácích může být třeba bordel,že stačí ho jen rozdělat a dát zpět dohromady a je prý po problému,u mě to pomohlo.Ale ten rychle klesající tlak - to už mělo lidí ....